Krokodýl mořský, saltie, jak se mu v Austrálii říká, je největší žijící plaz na světě. Váží asi 1000 kg a dorůstá do 7 metrů, výjimečně může mít i 9 metrů. Ti, mezi které spadla Beta, sice byli mnohem menší, ale i tak – naší kamarádce šlo vážně o život.
Mořský krokodýl loví všechno, co se hýbe, hlavně ryby, ptáky, ale i savce. Zaútočí ve slané i sladké vodě nebo v její blízkosti. Nad hladinu mu často koukají jen nozdry a oči, takže si ho vůbec nemusíte všimnout. Nebo si ho klidně spletete s plovoucím kmenem stromu.
Taky může číhat pod vodou, protože umí zadržet dech na dvě hodiny. Vypadá líně, ale tím děsivěji pak překvapí, když se bleskurychle vymrští. Dokáže při tom víc než polovinu těla vyšvihnout nad hladinu. A stisk jeho čelistí je 40x silnější než u člověka. Nebezpečné je někdy i chytání ryb z malé loďky. Jsou známé případy, že krokodýl plavidlo převrhl. Určitě nechoďte do blízkosti vody za šera nebo dokonce za tmy.
Krokodýl naštěstí svou kořist nežere za živa. Nejdřív ji utopí a odtáhne si ji na dno, kde ji nechá odležet. Asi řeknete, že je to odporné, ale osobně bych dal přednost utopení, než aby mě tohle zubaté monstrum zaživa porcovalo.
Když vás napadne, máte 5% šanci na přežití. Ale musíte bojovat. Nejlepší prý je bodnout ho nožem přímo do oka. Z čehož vyplývá, že bych se bez pořádného nože koupat nešel. Ne, že bych si ho bral i do vany, ale v místě výskytu krokodýlů bych si ho vzal určitě. Prostě bez želez do řeky nelez. Ale když o tom tak přemýšlím, asi bych tam nelezl vůbec.
Místa, kde můžete na krokodýla narazit, jsou v Austrálii označená velkými výstražnými cedulemi s obrázkem krokodýla a textem Nebezpečí. Na tomto území žijí krokodýli. Napadení může způsobit zranění nebo smrt.
Řekli byste, že krokodýl mořský žije v moři, tedy ve slané vodě. Jenže jemu nevadí ani ta sladká. Vlastně to má nejradši namíchané, což je v místech, kde se řeka nebo potok vlévá do moře. Takové vodě se říká brakická. Krokodýl mořský klidně plave řekou i stovky kilometrů do vnitrozemí. Zvlášť v období dešťů, když jsou toky rozvodněné. A pokud si myslíte, že v moři se drží jen u břehu, tak jste taky na omylu. Můžete ho potkat daleko na širém moři.
Sami krokodýli to taky nemají lehké. Dospělí jsou sice odolní, protože mají jedinečný imunitní systém, který jim umožňuje hojit rány a přežít i zdánlivě smrtelná zranění. S mláďaty je to ale horší. Samice sice kladou asi 50 vajec, na kterých sedí 106 dní. Pak se vylíhnou malí krokodýlci, jenže dospělosti se dožijí jen 3 % z nich. Žádný div, že jsou krokodýli už od roku 1972 chránění.
Pokud dřív krokodýl zabil člověka, byla na něj uspořádaná trestná výprava a byl usmrcen. Jenže proč? Jíst přece musí. A když mu člověk vleze až do kuchyně, nemůže se divit, že se stane potravou. Dneska, pokud nějaký krokodýl zaútočí na lidi, je chycený a deportovaný do stanice, kde dožije v zajetí. Takže jde vlastně do vězení za ublížení na zdraví nebo za zabití.
V Austrálii můžete narazit i na sladkovodního krokodýla Johnsonova. Je menší, má užší hlavu a je docela plachý, takže je považovaný za neškodného. Ale radši bych ho nepokoušel.
A mimochodem, viděli jste australský film Krokodýl Dundee? Je z roku 1986, takže prastarý, ale občas je to legrace. Příběh je inspirovaný slavným lovcem krokodýlů Harrym, který prý lovil krokodýly holýma rukama. Exteriéry se natáčely sedm týdnů v národním parku Kakadoo na severu Austrálie. Po uvedení filmu do kin se návštěvnost parku zdvojnásobila.
Folw, Radek. Cesta kolem Austrálie za 80 dní. Jak poznat co nejvíce za co nejméně. Ámos, Ostrava 2009. 232 stran.
Franczyk, Karel. Jak si žije Austrálie. Reportáže, zajímavosti, informace. Oldag 1997. 153 stran.
Špillar, Václav, Špillarová, Lenka. Austrálie. Ve stínu baobabů. SH Progress 2001. 142 stran.
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Ankur Dutta, Daniel Pelaez, Leon Pauleikhoff, Simon Watkinson, Shelly Collins, Sterlinglanier Lanier, Thomas Couillard)