Zvuk didgeridoo budu mít asi už navždycky spojený s chvílemi, kdy jsem z pocitu šíleného strachu o život přecházela k pocitu obrovské úlevy a radosti ze života. Všechno se to tehdy seběhlo strašně rychle. Poté, co jsem spadla z lana do tůně, v níž se povalovali krokodýli, a utíkala před nimi do pralesa, mě našel Calum. Calum je kluk z místního aboridžinského kmene, který občas zajde do buše hrát na didgeridoo. Prý tam chodí, aby měl klid. Tenkrát místo klidu slyšel můj zoufalý vřískot, jak jsem ze stromu volala o pomoc. Calum mě tenkrát zachránil. A pravda je, že když začal hrát na didgeridoo, až neuvěřitelně rychle jsem se uklidnila. Hluboké dobromyslně bručivé tóny mě zkonejšily. Nevím, jak to přesně říct, ale najednou jsem si připadala být součástí toho prastarého lesa plného pachů a vůní, barev a zvuků, z nichž právě zvuk didgeridoo jako by mnou přímo prostupoval.
Ale vy možná nevíte, co didgeridoo je a jak vypadá. Didgeridoo je tradiční dechový hudební nástroj Aboridžinců, tedy původních obyvatel Austrálie. Někteří tvrdí, že se jedná o nejstarší hudební nástroj na světě. Aboridžinská kultura je totiž stará 40 000 let. Vypadá jako dlouhá dřevěná roura z jednoho kusu stromku nebo silnější větve, na užší straně je opatřená náustkem.
Podle pověsti prý nástroj vznikl tak, že termiti vyžrali vnitřek eukalyptového kmene stromku a lidé zjistili, že když do něj ústy troubí, ozývají se zajímavé zvuky. Pak už začali tyhle duté dřevěné roury sloužící k vyluzování zvuků cíleně vyrábět.
Dutina stromu se vyčistí a na tenčí straně se dutý kůl opatří náustkem vytvarovaným z vosku. Přes náustek se pak do trouby fouká, přičemž hudebník vytváří různé tóny vibrací rtů. Někdy zapojuje i hlasivky.
Hra na didgeridoo má pro australské domorodce rituální význam. Je součástí různých obřadů a slavností. Jednotlivé nástroje jsou zdobené ornamenty, různými značkami, obrázky zvířat nebo výjevy ze života Aboridžinců.
Krásně zdobená didgeridoo se dnes v Austrálii prodávají jako suvenýry. Chtěla jsem si ho přivézt i domů, ale nevešel by se mi do kufru. Správné didgeridoo totiž měří kolem metru a půl, ale klidně i tři metry.
Alfa mi řekla, že si tenhle hudební nástroj můžu koupit i u nás. Seženou se nejen z eukalyptového dřeva, ale i z týku nebo bambusu, nebo z domácího dřeva, či dokonce vyrobená z plastu. I tyhle nástroje mohou být krásně zdobené a mají charakteristický bručivý zvuk. Jenže… to není ono. Já chtěla to pravé didgeridoo, dovezené přímo z místa, kde jsem se možná podruhé narodila. Didgeridoo, které by v sobě mělo magii opravdového australského pralesa a jeho zvuků. Tak snad si ho přivezu někdy příště.
ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Didgeridoo
https://www.topmuzika.cz/magazin/jak-vybrat-didgeridoo/
https://pilnaj.com/didgeridoo.html
https://www.hudebni-scena.cz/clanek/didgeridoo-a-jak-na-nej-hrat-113
ZDROJE OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Carlos Costa)