Na ostrově Tenerife najdete spoustu palem, jalovců, vřesovců, vavřínů a čilimníků, ale v nadmořské výšce kolem 2000 metrů narazíte na rozsáhlé porosty borovic. A nejsou to borovice ledajaké! Dostaly pojmenování pinus canariensis, tedy borovice kanárská. Tahle borovice dřív opravdu nerostla nikde jinde než na Kanárských ostrovech. Takovým rostlinám (ale i živočichům), které jsou vázané na konkrétní oblast, říkáme endemity. Takže borovice kanárská je endemit. Ovšem dneska už se uměle pěstuje v subtropických oblastech celého světa.
.
Čím je borovice kanárská zvláštní?
- Její jehlice nerostou jen na větvích, ale mohou rašit i přímo z kmene. Nejnápadnější je to po požárech, kdy oheň spálí větve, ale kmen zůstane živý a začne obrůstat novým jehličím.
- Jehlice jsou dlouhé až 30 cm a rostou ve svazcích po třech. Zpočátku jsou šedomodré, pak zezelenají.
- Semena šišek borovice kanárské jsou velmi tvrdá. Snadněji pukají při lesních požárech, které tak přispívají k lepší obnově borovicových porostů.
- Borovice kanárská je největší ze všech evropských borovic. Dorůstá až do 40 m. Nejvyšší zjištěný exemplář o výšce 60 m byl nalezený u vesnice Vilaflor na Tenerife.
PRAMENY:
https://botany.cz/cs/pinus-canariensis/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Borovice_kan%C3%A1rsk%C3%A1
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Matt Howard, Guimi, Yaiza Lorenzo)