Zranění způsobená zemětřesením se mohou pohybovat od malých škrábanců až po ta neslučitelná se životem. Při otřesech v Tokiu jsme zažili nebo na vlastní oči viděli dost na to, abychom si všichni uvědomili, jak obrovské štěstí jsme měli.
Později jsme se totiž dozvěděli, že učiteli, který byl s třídou na exkurzi v Hradu hrůzy, vletěly do obličeje střepy roztříštěného skla. Na jedno oko oslepl. Ale přežil. Přežily i dvě školačky, které kus spadlého stropu přimáčkl tak nešťastně, že jedna přišla o slezinu a druhá měla zlomený obratel, takže ochrnula. Na vozíčku skončil i jejich spolužák, kterému padající zeď rozdrtila obě nohy. Ale žije a snad se naučí chodit na bionických protézách. Dvojice mladých turistů druhou šanci nedostala. Velký blok padající římsy je oba zabil, když vybíhali z budovy ven.
Sama jsem se při otřesech zranila na hlavě, takže jsem utrpěla otřes mozku. Naštěstí jsem v bezvědomí nebyla dlouho, Jonáš mi ošetřil krvácející ránu na hlavě a hlídal mě, abych neusnula, protože to při takovémhle poranění není dobré.
Když nepočítám můj otřes mozku, spousty boulí, odřenin, škrábanců, Hardyho poraněnou nohu a Hitošiho vnitřní krvácení do břicha, které se naštěstí podařilo lékařům při včasné operaci zastavit, měla nejvíc namále Alfa.
Když Alfu vytáhli, byla v bezvědomí, ale na první pohled se nezdála nijak vážně zraněná. Neměla žádná povrchová, a jak se později zjistilo, ani vnitřní zranění. Přesto jí v tu chvíli šlo o život. Japonští záchranáři mají naštěstí zkušenosti, moc dobře věděli, že člověku, který je delší dobu pod závalem, hrozí crush syndrom.
Crush syndrom (závalový syndrom, syndrom prodloužené komprese) je nebezpečný stav, který člověka ohrožuje na životě. Vzniká tehdy, když jsou měkké tkáně, hlavně svaly, delší dobu stlačené. Tkáň se odkrví a dojde k jejímu poškození.
Stává se to při tlaku sutin na tělo při zemětřesení, ale třeba i při závalu zeminou ve zříceném výkopu, při zasypání pískem, bahnem nebo i hutným sněhem, například v lavině.
Jakmile se člověk dostane ze závalu, tlak na tkáně zmizí a je do nich znovu přiváděná krev. Na první pohled se zdá, že je to nejlepší, co se v tu chvíli může dít. Jenže opak je pravdou.
Cévy v tkáních se dlouhým stlačením poškodily, a jak do nich znovu začne proudit krev, vzniknou kolem poškozených míst otoky. Oteklé tkáně pak začnou utlačovat cévy, kterými nemůže krev proudit, jak má. Místa, kam se krev nedostane, nemohou být okysličovaná, a tkáň začne odumírat.
Navíc krevní tekutina vylitá do otoků chybí v cévách a člověku začne selhávat krevní oběh.
Jako první jsou ohrožené ledviny, které v těle fungují jako čistička krve. Zmenšené množství krevní tekutiny je však poškodí. Z umírajících buněk poškozených tkání se navíc uvolňuje draslík a další látky, s kterými si selhávající ledviny nedokážou poradit.
Příznaky crush syndromu:
bolestivé otoky postižených tkání
rychlá srdeční akce
pokles krevního tlaku
zblednutí
poruchy vědomí při nedokrveném mozku
…a pak už jen smrt
Co s tím?
Pokud byl člověk v závalu víc než 15 minut a v okamžiku jeho vyproštění není přímo na místě odborná pomoc, neměl by být postižený ze závalu zcela vyproštěn. Pak je naděje, že ke crush syndromu nedojde. Doporučuje se tedy čekat na vyproštění pod dohledem odborníků a s vidinou rychlého transportu na specializované oddělení.
Po převozu do nemocnice je obvykle nutná dialýza. To znamená, že je krevní oběh pacienta napojený na dialyzační přístroj, který převezme funkci ledvin při čištění krve.
Pacient leží na jednotce intenzivní péče (JIP), jsou mu podávány léky proti bolesti a pomocí infuze je zajištěno doplnění krevních tekutin.
Někdy jsou tkáně některých částí těla tak poškozené, že musí dojít k jejich amputaci (obvykle se jedná o ruce nebo nohy).
Pacient je v nemocnici sledován po dobu několika týdnů, dokud se stav tkání nevrátí do normálu.
ZDROJ:
https://www.stefajir.cz/?q=crush-syndrom
https://cs.puntomarinero.com/crash-syndrome-causes-first-aid/
https://cz.pinterest.com/beccaann13/nursing-musculoskeletal/
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Nadiia Ganzhyi, Timo Volz, Oskar Kadaksoo))