Když jsem spolužákům ve škole vyprávěl, co jsme s partou GO! zažili na Sahaře, fakt valili oči. Někteří mě litovali a říkali, jakou jsme měli smůlu, že jsme na poušti uvízli. Jiní zase tvrdili, že jsme spíš měli kliku, protože jsme se už taky nemuseli vrátit. Na několika kámoších jsem ale viděl, že mi moje dobrodružství trochu závidí. Ne každého prý rodiče vezmou na prázdniny do Afriky, aby si mohl udělat výlet na poušť.
Doma jsem pak o tom přemýšlel. Pouště jsou v Africe, Asii, Americe, Austrálii, ledové pouště najdeme v Antarktidě i Arktidě. Ale co Evropa? Nenašla by se i tady nějaká poušť? Aspoň malá pouštička…
Nakonec jsem našel informace, že v Evropě existuje místo, o kterém se píše jako o jediné evropské poušti. Legrační na tom je, že těch takzvaně jediných evropských pouští je hned několik. Žádnou Saharu nečekejte, ale za návštěvu ta místa určitě stojí. Sám mám v plánu partě navrhnout, abychom tam někdy taky vyrazili.
Poušť Ryn
Písečná poušť Ryn se nachází v evropské části Kazachstánu, mezi řekami Volhou a Uralem, na samé hranici s Asií. Jižně od pouště Ryn leží vysychající Kaspické jezero. Podle množství srážek je poušť Ryn nejsušší místo Evropy. Za celý rok tu spadne asi jen 170 mm srážek.
Poušť Bardenas Reales
Najdeme ji ve vnitrozemí Španělska, v podhůří Pyrenejí. Je tvořená zvětralým pískovcem a jílem. Zeleně tu moc nenajdete. Okruh pouští měří asi 30 km. Někteří ho absolvují na kole. Nejznámějším místem je tu skalní útvar Bardena Blanca.
Poušť Tabernas
Leží na jihu Španělska, v Andalusii. Je to suchá rozeklaná krajina bez potoků a řek a téměř bez vegetace. Tu a tam roste trs trávy nebo keřík. Jedna palma v okruhu několika stovek metrů je skoro zázrak. Celá oblast je přírodní rezervací. Zdejší krajina se natolik podobá arizonské poušti, že se tu natáčely westerny, například slavný film Tenkrát na Západě.
Błędowská poušť
Do téhle pouště se asi dostaneme nejsnáz. Leží totiž na jihu Polska, asi 150 km od hranic s Českou republikou. Błędowská poušť je antropogenního původu. To znamená, že vznikla uměle lidským zásahem, a sice vykácením lesů ve středověku a vyčerpáním zásob podzemní vody kvůli těžbě nerostů. Písečné duny pokrývaly plochu 150 km². Oblast sloužila jako vojenské cvičiště, ale točily se tu i filmy, například Faraon. Výsadbou borovic se poušť zmenšila na 33 km², ale stále je to největší souvislá písečná poušť ve střední Evropě. Písek tu sahá do hloubky 40 – 70 metrů. Můžete tu zažít písečnou bouři i fatu morgánu.
Takže vzhůru za pouštním dobrodružstvím! Jen si před cestou znovu přečtěte náš příběh, ať nebojujete o život jako my.
A ještě mě díky polské poušti napadá jedna věc. Dneska se sice musíme snažit, abychom v Evropě nějakou aspoň malou poušť nebo něco, co ji připomíná, objevili. Ale taky se může stát, že za pár desítek let budou pouště i v místech, kde bychom je dneska vůbec nečekali. Když lidi dokázali udělat poušť z krajiny ve středověku, zvládli by to dneska levou zadní. Jenže já myslím, že není o co stát. Zajet si na poušť na výlet, to jo! Ale v zemi, kde nic neroste a člověk musí šetřit s každou kapkou vody, bych žít nechtěl.
PRAMENY:
Lange, Harald. Pouště. Fraus, Plzeň 2006.
Zvarič, Roman. Tabernas: Jediná evropská poušť. In: Instinkt 7. 2. 2019. s. 74
https://skompasem.cz/poust-ryn-jedina-evropska-poust/
https://www.csfd.cz/film/550055-nejvetsi-poust-evropy/prehled/
https://www.turistika.cz/mista/tabernas/detail
https://www.fischer.cz/spanelsko/almeria/mista/poust-tabernas-a-mini-hollywood
https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dowsk%C3%A1_pou%C5%A1%C5%A5
https://www.cestovinky.cz/clanek/nejvetsi-poust-ve-stredni-evrope-vznikla-kvuli-tezbe-stribra-olova