Při prodírání se vlhkým tropickým pralesem snad všichni z naší party na sobě objevili nějakou pijavici. Tenhle nález sice není dvakrát příjemný, ale na druhou stranu to není nic strašného. Největší problém, když se vám v pralese na tělo přicucne pijavice, je v nebezpečí infekce do otevřené rány.
Vždycky když čtu nějaký historický román, kde se píše, že lékař pacientovi naordinoval pouštění žilou, vrtím nevěřícně hlavou. Někdy se pouštělo žilou tak, že se nařízla žíla. (Jestli tohle bude číst Jonáš, tak právě omdlel.) Člověku se odebráním určitého množství krve mělo ulevit. No, nevím… možná při některých diagnózách. Často se jim ale naopak přitížilo. Někdy se pouštění žilou praktikovalo právě přikládáním pijavic.
V dnešní době, kdy máme k dispozici moderní diagnostické i léčebné přístroje a spousty léků, které cíleně opravují postižené místo, by člověk řekl, že starým babským radám a praktikám ranhojičů odzvonilo. Jenže to tak není. Spousta lidí se dneska vrací k přírodním prostředkům bez chemie.
Já nejsem vyznavač toho, aby alternativní metody vytlačily klasickou medicínu. Ale taky nechci zavírat oči před moudrostí a staletími vyzkoušenými schopnostmi předků. Jenže najít z každé strany to nejlepší a nejbezpečnější pro konkrétního pacienta musí být strašně těžké. Ráda bych to jednou zvládla a vím, že mě čeká hodně, hodně dlouhá cesta. Takže nebudu zavírat oči, a naopak musím nasávat informace.
Co tedy víme o pijavicích?
Pijavice je živočich patřící mezi kroužkovce. Příbuzné pijavic jsou například žížaly. Jenomže zatímco žížaly se živí ožíráním kořínků, pijavice pijí krev obratlovců. Na přední i zadní části oválného těla mají přísavky, kterými se svého nedobrovolného hostitele pevně přichytí. Pak se zakousnou a sají krev tak dlouho, dokud se nenasytí. Hostitel to často ani nepostřehne. Pijavice ro rány uvolňuje látku hirudin, která naruší srážení krve.
Pijavic je asi 300 druhů. Nejčastěji žijí ve sladké vodě, ale můžeme je najít i v moři. Některé suchozemské druhy se vyskytují ve vlhkých tropech. Dosahují velikosti od 1 cm do 30 cm. K léčebným praktikám se používala a dnes opět používá pijavka lékařská.
Kdy se s tím začalo?
Léčbu pomocí pijavic prý Egypťané znali už před 3 000 lety a terapie byla známá i ve starověkém Řecku. Nejmasovější užívání pijavic se asi odehrávalo v 18. století v Rusku. Pijavice se pěstovaly ve velkém a dokonce se i vyvážely do západní Evropy.
K čemu je přikládání pijavic dobré?
Odebrání krve (pouštění žilou) snižovalo vysoký krevní tlak. Někdy ale pouštění žilou naopak vedlo oslabení organismu, který už tak byl vyčerpaný nemocí.
V současné době se přikládání pijavic začíná znovu používat jako alternativní, případně doplňkový způsob léčby. Vždy je ale třeba konzultovat tuhle terapii s lékařem, a to i v případě, že přikládání pijavic provádí školená zdravotní sestra.
Léčbě pomocí pijavic se říká hirudoterapie
Na jaké problémy hirudoterapie údajně zabírá?
- vysoký krevní tlak
- křečové žíly
- hemoroidy
- migréna
- záněty
- bolesti kloubů a svalů
- zvyšuje se pružnost cév
Někteří lidé tuto terapii podstupují preventivně jako prostředek detoxikace, většinou 2 x ročně.
Kdy se přikládání pijavic nedoporučuje
Na léčbu pomocí pijavic zapomeňte, pokud máte oslabenou imunitu, nízký tlak, poruchu srážlivosti krve nebo užíváte léky na ředění krve, jste chudokrevní, trpíte vážnou cukrovkou, máte poruchu hojení ran, jste alergičtí na hirudin nebo histamin, či na bodnutí hmyzem. Hirudoterapii by také neměly podstupovat těhotné ženy.
A teď, jak se to dělá…
Všechny pijavice používané dnes k terapii se uměle pěstují v laboratořích. Do „práce“ jdou, když jim je přibližně rok. Měly by se použít jen jednou. Nikdy se použitá pijavice nesmí přiložit jinému pacientovi! Použitá pijavice se obvykle likviduje jako biologický odpad.
Pijavice se před použitím opláchne a na půl hodiny vloží do čisté vody.
Při jedné terapii se většinou přikládají 3 až 4 pijavice. Maximum je 10.
Přikládá se na čistou prokrvenou pokožku, která nebyla ošetřena krémem, ani jinými kosmetickými prostředky. V den aplikace se nedoporučuje používat parfém a pacient se má omývat jen čistou vodou.
Pijavice drží při terapii přisáté asi 90 minut. Pak buď samy odpadnou, nebo se odstraní.
Po terapii může nastat lehká malátnost. Okolí ranky může svědit a je důležité se neškrábat. Také může vzniknou drobná podlitina, která se ale během několika dní vstřebá. Po zhojení ranky nezůstávají jizvy.
Tak to by z teorie bylo v kostce všechno. Jestli si ale pijavici lékařskou pustím na svou vlastní kůži pod dohledem odborníka, to si budu muset ještě pořádně promyslet. A vám doporučuju totéž. Je to vaše tělo, takže musíte mít i svou hlavu k přemýšlení.
PRAMENY:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pijavka_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (David Trinks), PINTEREST