Pokud jezdíte rádi a dobře na lyžích nebo na snowboardu a nudí vás upravené sjezdovky plné lidí, pak je tu varianta freeride – jízda ve volném terénu.
Freeride patří mezi extrémní adrenalinové sporty, ke kterým je potřeba dokonalé zvládnutí techniky jízdy, znalost terénu, odvaha spojená s opatrností a speciální vybavení, které zmenší riziko, že se dostanete do život ohrožující situace.
Co si obstarat, než vyrazíte na svah (neupravený, ale pokud možno monitorovaný horskou službou).
- Lavinové signalizační zařízení
- Lavinový airbag
- Lavinová sonda
- Lavinová lopata
- Helma
- Páteřový pás
- Bezpečnostní vázání
- Mobilní telefon
Odborníci ale varují, že technické zabezpečení někdy svádí k falešnému pocitu stoprocentní ochrany, což vede k nepřiměřenému riskování. Takže pozor! Mějte kvalitní vybavení, ale nezapomeňte do helmy strčit i hlavu s plně zapnutým mozkem!
Lavinový vyhledávač
Moc šikovná věcička. Digitální přístroj máte připnutý na těle pod oblečením. Před zahájením sjíždění potenciálně nebezpečného lavinového svahu ho zapnete do vysílacího režimu. V případě, že dojde ke stržení lavinou a zavalení lyžaře, mohou ostatní ze skupiny zasaženého přesně lokalizovat a okamžitě zahájit vyproštění z laviny.
Vyhledávač je schopen zachytit signál minimálně v okruhu 40 metrů, u některých typů až 60 metrů. Směr a vzdálenost od zavaleného se hledajícímu objeví na displeji a informace je doprovázena i zvukovým signálem během přibližování se k hledané osobě. To vše samozřejmě platí v případě, že přístroj zavaleného je zapnutý na režim vysílání signálu a přístroj záchranáře je přepnutý do režimu přijímání signálu.
Některé přístroje jsou schopné vyslat signál i na základnu Horské služby. Na jejich pomoc však nečekejte a začněte zavalené kamarády okamžitě hledat sami, dokud vás profesionální záchranáři nevystřídají.
Lavinový airbag
Lyžování s batohem na zádech sice není zrovna nejpohodlnější, ale pokud bych jel lyžovat mimo upravené sjezdovky, tak jedině s lavinovým batohem, který v sobě má zabudovaný airbag. Byl vyvinutý v Německu a už mnoha lidem zachránil život.
Pokud se ocitnete v přímém nebezpečí laviny a svah už vám ujíždí pod nohama, trhnete šňůrkou umístěnou na popruhu lavinového batohu. Bombička s tlakovým plynem během několika vteřin nafoukne vzduchový polštář o objemu přibližně 150 litrů. Tento airbag vám pomůže zůstat na povrchu valícího se sněhu, protože jste díky němu větší. Jedná se o fyzikální zákon, kdy se při pohybu více částic ty větší dostávají na povrch. Zmenšuje se tak nebezpečí, že vás těžká sněhová masa rozdrtí, nebo že se hluboko pod lavinou udusíte.
Lavinová sonda
Lavinová sonda je dlouhá skládací tyč, kterou byste měli při sjíždění lavinózních svahů nosit s sebou. Obvykle je vyrobená z lehkého karbonu, váží přibližně čtvrt kilogramu a složená měří necelého půl metru, někdy i míň. Pokud dodržíte zásadu, že se do rizikových oblastí nevydáváte sami, ale ve skupině, a dolů sjíždíte po jednom, mohou ostatní zavaleného kamaráda najít právě pomocí sondy.
Funguje to tak, že záchranáři stojí v řadě vedle sebe a na pokyn zapíchnou do sněhu před sebou lavinovou tyč. Po rozložení je dlouhá kolem 250 cm, takže pronikne i hlubokým sněhem. Cvičený záchranář podle typu nárazu tyče pozná, zda pod sněhem narazil na překážku. V tom místě je pak nutno prověřit nález. Pokud nikdo v řadě nic neobjeví, tak na povel Krok! postoupí všichni o 30 centimetrů a postup se opakuje.
Sofistikovanější sondy jsou vybavené elektronickým senzorem napájeným tužkovými bateriemi. Jde vlastně o zabudovaný přijímač signálu, který dokáže spolupracovat se zapnutým vyhledávačem. Při lokalizaci zasypaného se ozve zvukový signál. Elektronická sonda je schopna objevit člověka až do vzdálenosti dvou metrů.
Lavinová lopata
Při vyhrabávání zasypaného člověka jde o čas. Každou minutou naděje na záchranu výrazně klesá. Proto by součástí protilavinového vybavení měla být i speciální lopata, kterou lze použít také jako motyku.
Je vyrobená ze slitin hliníku, které jsou velice pevné, a přitom lehké. Lavinová lopata obvykle váží něco málo přes půl kilogramu. List lopaty mívá broušené hrany pro snadnější řezání tuhých sněhových bloků. Teleskopická násada je často opatřena protiskluzovým povrchem. Skládací lopata bývá uložená v přihrádce lavinového batohu, případně připnutá zvenčí, a snadno se sestaví.
S její pomocí můžete odhrabávat sníh na vytyčeném místě mnohem efektivněji než pouhýma rukama. Otvory v listu lopaty navíc umožní použít lopatu jako sněžnou kotvu, nebo k vytvoření záchranných nosítek.
Helma, páteřák, seřízené bezpečnostní vázání
Kromě těchto pomůcek bych doporučoval nevydávat se na sjezdovky, a zvlášť ne na neudržované svahy, bez helmy a výztuže páteře. Za samozřejmost považuji lyžařské brýle.
Lyže musí mít bezpečnostní vázání seřízené podle parametrů konkrétního lyžaře. Měří se především průměr tibie – kolenního kloubu. V potaz se bere i tělesná hmotnost, ale také lyžařské schopnosti, věk a zkušenosti uživatele.
Mobil
Na všechny výpravy si berte plně nabitý mobilní telefon, v němž máte uložená čísla místní Horské služby.
Tak hodně odvahy, ještě víc rozvahy a trochu štěstí!
PRAMENY:
Tomlinson, Joe. Encyklopedie extrémních sportů. Egmont 2000.
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Alex Lange, Hendrik Morkel, Loic Ansermoz, Maxim Berg)