Když jsme před odletem do Thajska přemýšleli, jak nejlíp se na cestu připravit, zvažovali jsme i očkování proti některým nakažlivým nemocem.
Cestovní kanceláře občas doporučují nechat se před cestou očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A i B, dětské obrně, záškrtu, spalničkám a tetanu.
Někteří z nás už očkovaní byli z dětství, nebo i později, třeba proti žloutence. A všichni jsme si zkontrolovali, kdy nám vyprší účinnost protitetanovky. To se týkalo hlavně dospělých, protože očkování proti tetanu je účinné 10 – 15 let, někdy i dýl. Ale obecně jsme se shodli, že je lepší mít se prostě na pozoru. Neriskovat, nejíst neomyté ovoce, nepít jinou vodu než balenou, kterou si sami otevřeme, nedávat do pití led a tak dále. To jsme ale netušili, že se dostaneme do situace, kdy hygiena opravdu není v seznamu priorit. Když se ztratíte v džungli, řešíte hlavně jestli přežijete. To, jestli máte umyté ruce, se v tu chvíli dostává na vedlejší kolej.
Ještě doma jsem si trochu zjišťovala, co všechno v Thajsku hrozí, takže základní představu jsem měla. Ale po návratu nám rodiče pro jistotu nechali udělat všechny možné testy a Timovi ještě v Thajsku doktoři píchli novou dávku proti tetanu, kvůli té jeho ruce. Naštěstí všechna vyšetření byla v pořádku. Ale když jsem viděla celý šrumec okolo, začala jsem se o tropické nemoci zajímat trochu víc. Hlavně o malárii, protože proti té zatím žádné očkování není.
MALÁRIE
Česky se jí říká bahenní zimnice. Když jsem to řekla Hardymu, úplně se z toho rozklepal. Vždyť bahna jsme si v džungli užili ažaž.
Komár Anopheles
Malárie je asi největším problémem tropů. V džungli na severu Thajska, zvlášť v období dešťů, ji chytnete, ani nevíte jak. Teda víte. Přenášejí ji moskyti, konkrétně samičky komára rodu anopheles. Ročně prý zemřou na malárii až 3 miliony lidí, hlavně v Africe, což z komárů dělá nejnebezpečnější zvíře světa.
Samotní komáři nejsou původci malárie, ale ve svých slinách přenášejí malé parazitické prvoky, kterým se říká zimničky. Ti se usadí v jaterních buňkách hostitele, v jehož těle pak dokážou udělat pořádnou paseku.
Příznaky malárie
První příznaky se mohou objevit za týden, ale taky třeba až za dvacet pět dní.
V první chvíli vás asi ani nenapadne, že byste mohli mít malárii. Cítíte se, jako byste měli chřipku. Máte zvýšenou teplotu, bolí vás hlava a klouby, potíte se, někdy je vám na zvracení. Můžete mít i křeče. Později se projeví chudokrevnost, protože parazit ničí červené krvinky. Každé tři nebo čtyři dny vás zachvátí horečka, která se střídá se zimnicí. Když se neléčíte, můžete upadnout do kómatu a nakonec umřít.
Jak se malárii bránit?
Proti malárii se očkovat zatím nedá. Existují antimalarika, přípravky, které se začnou brát i několik týdnů před navštívením rizikové oblasti a vysadí se až několik týdnů po návratu. Mohou však tělo zatížit vedlejšími účinky. Doporučují se hlavně při delším pobytu v malarické oblasti. Jenomže dříve účinné preparáty prý poslední dobou právě pro oblast jihovýchodní Asie, kam spadá i Thajsko, nefungují.
Některé země sázejí na preventivní opatření v podobě plošných postřiků na hubení moskytů. Hlavní ochrana je ale na jednotlivcích. Používejte kvalitní repelenty a moskytiéry, hlavně večer a v noci, kdy je aktivita moskytů nejvyšší.
Pokud už dojde k nakažení, je důležité zahájit léčbu co nejdřív. Podávají se syntetická antimalarika, ve vážnějších případech chinin, který se k léčbě malárie používá už několik století. Původně ho lidé získávali drcením kůry chinovníku na bílý prášek. I při včasném nasazení léčby se ale někdy člověk malárie nezbaví až do konce života a její příznaky se mohou i po letech opakovaně vracet.
Malárie z druhohor
Jsem zvědavá, jestli se malárii někdy podaří úplně vymýtit. Tahle nemoc je prý totiž stará 15 – 20 milionů let. Jonáš mi říkal, že jeden entomolog, to jsou ti, co zkoumají hmyz, prý našel malarického parazita v těle hmyzu, který se zachoval v jantaru nalezeném v Barmě neboli v Myanmaru. Kapka jantaru na toho chudáka komára prý spadla někdy před sto miliony lety. Jestli je to pravda, tak má ta parazitická potvora můj respekt. Dinosauři nepřežili, ale malárie ano. A co lidi? Přežije malárie i nás?
PRAMENY:
Küntzelová, Karolin. Nejnebezpečnější zvířata světa. Edika, Brno 2014.
Ludwig, Mario – Gebhardt, Harald. 55 nejnebezpečnějších zvířat naší planety. Fortuna Libri, Praha 2007.
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Jane Stroebel, Jazaeel Jaz, Jegor Kamelev, Wolfgang Hasselmann)