Když jsme strhli tu nešťastnou lavinu, byl u nás během několika minut dron Horské služby. A brzy na to přijeli i záchranáři ze základny. Naštěstí pro Betu i s lavinovými psy, takže záchranná akce byla opravdu blesková. Nikdy nepřestanu děkovat Sněžence, že Betu našla, a záchranářům, že ji oživili. Zachránili mi dvojče. Zachránili tím i mě. A vlastně všechny, celou rodinu i celý Gang odvážných. Protože kdyby se to bývalo nepodařilo, tak…
Dřív byla záchrana lidí, kteří zabloudili v horách, nebo je zasypala lavina, mnohem obtížnější. Nešťastníků, kteří v horách umrzli, nebo se odněkud zřítili, nebo prostě zabloudili a zemřeli vyčerpáním, musejí být obrovské zástupy.
Pravda je, že v dávných dobách lidi nechodili na vrcholky hor tak často jako dneska. Většina z nich přes hory putovala po kupeckých cestách nebo pašeráckých stezkách. Pak tu byli ještě pastevci, dřevaři, babky bylinkářky nebo hledači drahokamů. Jenže ti většinou místní hory dobře znali. I tak se ale stávala neštěstí.
Tim prý našel zprávu o tom, jak v 15. století lavina v Krkonoších zavalila hledače drahokamů.
Když se pak něco takového stalo, pomáhal, kdo mohl, a jak uměl.
1850 – průvodci a nosiči se znalostí první pomoci
V roce 1850 byla ustanoveno, že právo provozovat živnost průvodců a nosičů dostane jen ten, kdo prokáže znalost první pomoci. To by se dalo pokládat za základ pozdější Horské služby.
Lékaři se pokoušeli školit hasiče a další dobrovolníky z řad sportovců a místních obyvatel, aby byli schopni provést na horách první pomoc.
1900 – v Krkonoších proběhla první organizovaná záchranná akce
1909 byla zřízena první horská služba v Tatrách, bylo to na polské straně.
1913 na Slovensku.
První velká záchranná akce proběhla v Tatrách zřejmě roku 1771 v Dolině Zeleného plesa, kde se ztratil zlatokop Jan Ondřej Papirus.
24. 3. 1913 – tragický závod v Krkonoších
(Podrobně informuje Jonáš.)
12. 5. 1935 – založena Horská služba
Na začátku zimy v roce 1934 vznikl v Krkonoších záchranný sbor, který měl šest oddílů. Po ukončení sezóny pak byla v květnu 1935 založena jednotná organizace Horská služba
Za 2. světové války organizace nefungovala, k jejímu obnovení došlo v září 1945.
Postupně vznikaly záchranářské spolky i v dalších oblastech.
1945 Krkonoše
1948 Jeseníky a Šumava
1949 Orlické hory
1951 Beskydy
1954 Jizerské hory
1955 Krušné hory
Dnes mají horští záchranáři moderní technické vybavení. Ale když počasí nedovolí vrtulníkům vzlétnout, může být záchrana lidí, kteří se ocitli v ohrožení, velmi obtížná.
PRAMENY:
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Kevin Schmid), PINTEREST