Jestli jsem se v Austrálii chtěl něco naučit, tak vyrobit pravý bumerang. Takový, který když správně hodíte, vrátí se vám zpátky rovnou do ruky. No… jeden jsem opravdu udělal, ale nevrací se. Dal jsem ho mámě, protože se jí líbil. Ona s ním stejně házet nebude, tak nevadí, že se nevrací. Má ho v ložnici zastrčený za roh zrcadla a věší si na něj korále.
Tim tvrdí, že většina bumerangů se ani vracet nemá. A má pravdu. Bumerangy fungovaly jako zbraně používané při lovu. Měly zasáhnout kořist, ne se vrátit zpátky. Aboridžinci, původní obyvatelé Austrálie, takovým bumerangům říkají kylie. Spousta bumerangů ani nebyla určená k hodu, ale jako ruční zbraň v boji muže proti muži. Bumerangy, které se vracely, se prý původně používaly k plašení ptáků, kteří kvůli letícímu předmětu změnili dráhu letu a vlétli rovnou do loveckých sítí. Ale to byl pouze jeden z mnoha typů bumerangů.
Taky není pravda, že se bumerangy používaly jen v Austrálii. Zakřivené házecí zbraně ze dřeva znali lidi v různých částech Afriky, hlavně v Egyptě. Faraon Tutanchamon prý vlastnil celou sbírku bumerangů. A používali je i severoameričtí indiáni. Ale co mě vážně překvapilo, že nejstarší bumerang se našel v Evropě, dokonce jen kousek od nás. Objevili ho na polské straně Tater a vědci jeho stáří odhadli na 30 000 let. A já jsem si donedávna myslel, že je to australská specialita.
Každopádně název bumerang prý pochází ze slova bou-mar-rang. V jazyce kmene Turuwal, který obýval místa, kde dneska stojí přístav Sydney, to znamenalo „házecí tyč, která se vrací“. To mi pro změnu řekla Beta. Ona je v partě expert přes jazyky… A zas mi to potvrdilo teorii, že správný bumerang se má vrátit do ruky toho, kdo ho hodí. Vracející se bumerang je třeba chytat vodorovně tak, že ho stiskneme mezi dlaněmi, ale to se mi nikdy nepovedlo.
Ale ať je to, jak je to, bumerang je dneska symbolem australské kultury. Jsou to dřevěné nástroje ve tvaru aerodynamických křídel. Většinou se vyrábějí jako suvenýry a jsou bohatě zdobené obrazci a symboly aboridžinské kultury. Některé slouží i jako bicí hudební nástroje.
A jak mě upozornil Jonáš, bumerangy dnes slouží i jako sportovní náčiní. Speciální sportovní bumerangy se vyrábějí v pravorukém i levorukém provedení. Přesnost hodu pak závisí na hmotnosti bumerangu, ale i na síle větru, úhlu náklonu, rotaci a na síle hodu. Úspěšný hod vyžaduje trénink. Na turnajích se soutěží v několika disciplínách, například v hodu na přesnost, na co největší vzdálenost, na počet zasažených cílů, ale soutěží se i v chytání vracejícího se bumerangu, nebo v žonglování. Světový pohár v hodu bumerangem se koná každé dva roky. Jak znám Jonáše, klidně by šel závodit. Mě spíš láká si pořádný vracející se bumerang vyrobit. Tak třeba se mi to někdy povede.
Cousteau a kol. Tajemství Austrálie. Slovart 1994. (expedice Cousteau). 61 stran.
https://en.wikipedia.org/wiki/Boomerang