V Hřensku, kde jsme se div neutopili v rozvodněné řece Kamenici, už měli tolik povodní, že se mi je ani nepodařilo spočítat. Takže se vlastně nedivím, že zdejší kostel je zasvěcený svatému Janu Nepomuckému. Pokud to nevíte, tak je to patron, který má ochraňovat při povodni. A proč pávě on?
S tímhle svatým je všechno jinak, než na první pohled vypadá.
1) Nejmenoval se Jan Nepomucký, ale Johánek z Pomuku.
2) Město Pomuk, kde se narodil, se nejmenuje Pomuk, ale Nepomuk.
3) Narodil se někdy mezi lety 1340 a 1350, přesně to nevíme.
4) Studoval na pražské univerzitě a stal se veřejným notářem a pak soudním písařem. Byl tedy právník. Jenže mezi roky 1383 a 1387 studoval církevní právo na univerzitě v italské Padově a po návratu do Prahy se stal knězem. Měl funkci advokáta kněží, kteří sloužili na Vyšehradě. Byl jmenován generálním vikářem, což je něco jako zástupce biskupa.
5) Nešťastně se zapletl do sporu krále Václava IV. s pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Intriky a podloudné soupeření odnesl tím, že ho zajali, mučili a jeho mrtvé tělo bylo 20. března 1393 kolem 9. hodiny večer svržené z Karlova mostu do Vltavy. 17. dubna pak jeho tělo vylovili rybáři. Předali ho kněžím a Johan byl s úctou pohřbený.
Jenže už několik let po jeho smrti začala vznikat legenda, která události jeho smrti popisovala úplně jinak. Johánek z Pomuku v ní byl představený jako zpovědník manželky Václava IV., královny Žofie. A protože prý odmítl prozradit zpovědní tajemství, hodili ho z Karlova mostu do Vltavy, kde se utopil.
Legenda se rychle vžila a Janu Nepomuckému, jak se mu začalo říkat, byly připisované nejrůznější zázraky.
6) Aby zmatků nebylo málo, kronikář Václav Hájek z Libočan v Kronice české píše o dvou různých osobách.
- a) Jan Nepomucký, který byl údajně utopený v roce 1383.
- b) doktor Johánek z Pomuka, který byl utopený v roce 1393.
Ve skutečnosti šlo o stejného člověka.
7) 19. března 1729 papež Benedikt XIII. prohlásil Jana Nepomuckého za svatého. Svátek tohoto světce připadal v církevním kalendáři na 16. května. V občanském kalendáři je však uveden Přemysl.
Zmatek, co?
Na Karlově mostě má svatý Jan Nepomucký sochu a je mu zasvěcená řada kostelů. Často stojí na mostech jako patron vody. Je taky patronem vorařů, loďařů, mlynářů, duchovních, zpovědního tajemství a má chránit proti vodnatosti.
Ve výtvarném umění ho poznáte podle pěti hvězd na svatozáři, v rukou drží kříž a palmovou ratolest, někdy i knihu.
PRAMENY:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuck%C3%BD
Florentová, Helena – Kopecký, Vladimír. Křesťanské nebe. Poznáváme světce v umění a legendách. Artia/Granit 1994.
Heyduk, Josef. Svatí církevního roku. Vyšehrad 1994.
ZDROJ OBRÁZKŮ: PINTEREST, archiv IB