Timovy shrnující informace o bermudském trojúhelníku
To teda byl prázdninový výlet, to vám řeknu! Táta mi sliboval dobrodružnou plavbu po moři, ale že bude až takhle dobrodružná, to jsem fakt nečekal!
Když jsem se na konci školního roku klukům ve škole chlubil, že s našima poplujeme z Miami podél Baham až do Portorika a ukazoval jsem jim plánek trasy, vykulil Ivan oči.
„Ty bláho, vždyť to je přesně jedna strana bermudskýho trojúhelníku!“ vyjekl.
Mně to do tý chvíle vůbec nedošlo. Ale Ivan měl pravdu. Kluci si mě pak dobírali, že se v tom trojúhelníku, kde se záhadně ztrácejí lodě i letadla, určitě taky ztratím. Erich dokonce poznamenal, že ode mě aspoň bude klid. Ale nemyslel to vážně. Teda… doufám.
Poslední den školy se pak kluci se mnou loučili, že se už po prázdninách neuvidíme. Já na tu jejich hru přistoupil, šaškovali jsme a dělali si ze všeho legraci. A málem… Ve škole budou čubrnět, až jim budu všechno vyprávět!
Ale s tím bermudským trojúhelníkem jsme měli fakt kliku. Kdyby nás vítr a mořské proudy hnaly opačným směrem, odneslo by to náš malý nafukovací ostrůvek na širé moře. A přímo do bermudského trojúhelníku.
Zpětně jsem si o něm všechno nastudoval. A vážně jsem rád, že jsme se do té oblasti nedostali. Možná by tam na nás čekalo ještě větší dobrodružství. Jenže stát se položkou v seznamu záhadně ztracených lidí, po tom teda už zase tolik netoužím.
Takže, co o bermudském trojúhelníku vlastně víme:
Co to je bermudský trojúhelník
Bermudský trojúhelník je oblast vytyčená třemi body: Florida, Portoriko, Bermudy.
Uvnitř takto vytyčeného téměř rovnostranného trojúhelníku dochází k častým anomáliím navigačních přístrojů, a dokonce k záhadným mizením lodí a letadel. Podle některých odhadů by na dně této části oceánu mělo ležet až tisíc vraků lodí a letadel. A zmizelo tu opravdu velké množství lidí.
Podle míst výskytu neobvyklých jevů se ale pravděpodobně nejedná o trojúhelník, ale lichoběžník, jehož jedna strana víceméně kopíruje celé východní pobřeží Floridy. Tahle oblast je velká téměř 4 miliony km2.
S pojmem bermudský trojúhelník přišel spisovatel Vincent Gaddis v roce 1964. Do té doby se oblast nazývala „trojúhelník smrti“ nebo „ďábelský trojúhelník“.
Jak to v místě bermudského trojúhelníku vypadá
Zajímavé je, že trosky lodí či letadel ztracených v bermudském trojúhelníku se mnohdy vůbec nenajdou. Může je však odtud odnášet Golfský proud, který je jedním z nejrychlejších a nejsilnějších mořských proudů na zemi. Tenhle veletok široký 60 – 80 km, který protéká bermudským trojúhelníkem, by si dokázal poradit i s vraky velkých nákladních lodí nebo těžkými leteckými motory.
Podmořský reliéf je v bermudském trojúhelníku poměrně členitý. Vyskytují se tu nejrůznější vápencové útvary včetně podmořských jeskyní, tunelů a prohlubní. Pro výskyt vodních vírů jako dělané.
Severně od Portorika oceánské dno prudce klesá až do hloubky 9 km. Je to nejhlubší místo Atlantiku. Vedle ostrova Andros na Bahamách se nachází mořský příkop známý jako jazyk oceánu. Jeho okraj tvoří sráz, kdy se dno v hloubce několika stovek metrů rázem mění v dvoukilometrovou hlubinu. Takové oblasti jsou ideálním místem pro vznik ničivých vln, které mohou dosahovat až 37 metrů.
Mimochodem, v roce 2005 narazila do velké výletní lodi Norský úsvit při plavbě z Baham do New Yorku dvacetimetrová vlna, která rozbila okna a zaplavila 62 kabin. Hodně cestujících bylo tehdy zraněno. Teda, to jsem fakt rád, že ničivá vlna naši loď nepostihla. I když… ten požár, to taky nebyla žádná sláva. Nebýt jeho a té evakuace, tak se nemuselo vůbec nic stát.
Počasí v místě bermudského trojúhelníku
Oblast je typická prudkými zvraty počasí, které se může měnit z hodiny na hodinu. Zrádné je především v létě. Ročně se tu přežene v průměru pět hurikánů. Běžné jsou tu průtrže mračen a tornáda.
Přírodní anomálie
Měřením se prokázalo, že magnetická střelka kompasů v oblasti bermudského trojúhelníku opravdu chaoticky těká, takže může dojít k jejímu selhání. A neukazuje k magnetickému pólu, ale ke geografickému pólu země.
Laboratorní pokusy uskutečněné v Austrálii se také pokoušejí vysvětlit záhadná mizení plavidel a letadel v bermudském trojúhelníku náhlými a masivními výrony metanu ze dna. Teoreticky by tyto výrony metanu mohly lodě beze zbytku potopit. Geologové však v místě tak velkou koncentraci metanu v posledních 15 tisících letech odmítají potvrdit.
Konspirační teorie
Konspirační teorie tvrdí, že bermudský trojúhelník je místem nějakých tajných pokusů americké vlády. Trochu tomu nahrává fakt, že je zde umístěna přísně utajovaná základna amerického vojenského námořnictva AUTEC (Atlantic Undersea Test and Evaluation Center), tedy Atlantické podmořské testovací a vyhodnocovací středisko. Slouží k podmořským testům raket a ponorek. Jeho konkrétní náplň podléhá utajení.
UFO a USO
Někteří lidé jsou přesvědčeni, že v bermudském trojúhelníku zažili kontakt s mimozemskou civilizaci, že spatřili UFO, tedy neidentifikovaný létající objekt, nebo USO, tedy neidentifikovaný podmořský objekt.
Jiní přicházejí s hypotézou, že v bermudském trojúhelníku existují průniky do jiného světa – červí díry, kterými letadla či lodě mizí do jiné dimenze vesmíru.
Celá řada lidí při průletu nebo proplouvání bermudským trojúhelníkem údajně pozorovala nejen elektromagnetické anomálie, ale i změny způsobené narušením času a prostoru. Mluví o něčem, co nazývají elektronickou mlhou.
Atlantida
Objevily se i názory, že v bermudském trojúhelníku se nacházejí zbytky energetického systému Atlantidy, bájného světadílu s vysoce vyspělou civilizací, která prý zanikla někdy kolem roku 9 600 před naším letopočtem při obrovské přírodní katastrofě. Popis této civilizace zachytil starověký filozof Platón v roce 360 před naším letopočtem v dialozích Timaios a Kritias a informace o ní prý pochází ze starého Egypta.
Kryštof Kolumbus v bermudském trojúhelníku
1492 – lodě Kryštofa Kolumba v této oblasti třikrát zaznamenaly nevysvětlitelné chování kompasu a námořníci spatřili na obloze podivné světelné úkazy.
První čtyři historicky zdokumentovaná tajemná zmizení v této oblasti se stala v letech 1782 až 1812.
1781 – ztrácí se loď Saratoga s třináctičlennou posádkou
Březen 1918 – zmizení vojenské nákladní lodi Cyclops
Loď vezla 10 800 tun manganové rudy. Plula za klidného počasí, panovalo téměř bezvětří. Nevyslala žádný nouzový signál a pak prostě zmizela. Nikdo neví, co se s lodí stalo a kam se poděla. Všichni z tří set členů posádky navždy beze stopy zmizeli.
Vášnivé diskuse kolem bermudského trojúhelníku se však vyrojily až poté, co se v prosinci 1945 na vojenskou základnu nevrátilo pět letadel. Po selhání navigačních přístrojů jako by se ze světa vypařily.
5. 12. 1945 – zmizení letu 19
Skupina pěti torpédových bombardérů Grumman TBM Avenger s celkem čtrnácti muži odstartovala ve 14:10 z námořní letecké základny na Floridě k cvičnému letu označovanému jako let 19. (Osmnáct předchozích rutinních letů uskutečněných na stejné dráze nezaznamenalo žádný problém.) Letka směřovala na východ, později se měla stočit na sever a posléze se vrátit na základnu. Bylo klidné odpoledne. Asi po hodině a půl letu však zkušený velitel letky podal hlášení, že mu nefungují kompasy (jeden magnetický, druhý gyroskopický, takže každý funguje na jiném principu) a další navigační přístroje. Není jasné, zda kompasy selhaly i u zbývajících čtyř letadel, ale letka zřejmě následovala velitele. Piloti však vůbec nebyli schopni se zorientovat a udat svou polohu. Podle záznamů hovorů mezi piloty dokonce došlo i roztržce, kudy letět dál. Pomalu se blížil večer, schylovalo se k bouři, docházelo palivo a žádná pevnina v dohledu. Letka se proto zřejmě chystala nouzově přistát na hladinu. Na palubě letadel byly záchranné gumové čluny pro tři muže a každý člen posádky měl k dispozici záchrannou vestu. Zda se však o přistání pokusili, se neví. Rádiové spojení s letkou se navždy ztratilo.
V té době už byly do oblasti vyslány dva záchranné hydroplány Martin P5M Mariner. Jednomu z nich, s třinácti muži na palubě, však také přestaly fungovat veškeré navigační přístroje a už po dvaceti minutách letu zmizelo z radarů námořnictva stejně jako předchozích pět letadel. V době zmizení hydroplánu však posádka tankeru Games Mill ?? plujícího v oblasti spatřila na obloze ohnivou kouli a svědkové na pobřeží zaznamenali nad mořem podivnou zelenou záři. Devadesát minut po explozi objevil tanker na hladině olejové skvrny. Žádné trosky ale nebylo vidět.
Druhý den se rozjela rozsáhlá pátrací akce, do které bylo zapojeno 310 vojenských letadel a celá řada soukromých. Na hledání se podílelo množství lodí i ponorek. Pátrání trvalo čtyři dny, ale bez jakéhokoliv výsledku. Po zmizelých letadlech ani po jejich posádkách se nikdy nenašla sebemenší stopa.
Podle jiné teorie však dezorientovaní piloti přeletěli Floridu a jejich letadla se nakonec zřítila do nepřístupných bažin Okefenokee v Jižní Georgii.
O nalezení vraků letadel z letu 19 se v průběhu let pokoušely týmy oceánografů, podmořských archeologů a hlubokomořských potápěčů. Vybaveni vlečnými sonary a magnetometry prohledávali oceán v místě, odkud se naposled ozval pátrací letoun Martin P5M Mariner.
V květnu 1991 objevila ponorka podmořských hledačů pokladů trosky pěti letadel typu Avenger. Ležely v hloubce 250 m asi 15 km od pobřeží Floridy. Už se zdálo, že záhada zmizelé letky je vyřešena. Jenže nálezci nakonec oznámili, že identifikační čísla nalezených vraků nesedí s čísly ztracených letadel. Bermudský trojúhelník si své tajemství střeží dál.
Po zmizení letky 19 následovala další záhadná zmizení.
1947 – zmizení vojenského letounu C54
Letoun zmizel 160 km od Bermud.
Leden 1948 – zmizení dopravního letadla Star Tiger
Letoun zmizel 608 km severovýchodně od Bermud.
Na palubě bylo 31 cestujících a posádka.
Prosinec 1948 – zmizení soukromého speciálu DC – 3
Leden 1949 – zmizení letadla Star Ariel
Ztratil se při letu z Londýna do Chile přes Bermudy a Jamajku. 20 lidí nezvěstných.
Březen 1950 – zmizení letadla Globmaister
Poslední hlášení posádka podala ze severního okraje bermudského trojúhelníku.
2. 2. 1952 – zmizení letadla York Transport
33 cestující a posádka – všichni nezvěstní
Říjen 1954 – zmizení letounu vojenského námořnictva
Letadlo zmizelo poté, co oznámilo setkání s neznámou silou. 42 lidí na palubě.
9. 11. 1956 – zmizení hlídkujícího hydroplánu Martin P5M
10 lidí na palubě
Únor 1963 – zmizení nákladní lodě Marine Sulphur Queen
Loď vezla náklad síry. Nevyslala žádné volání o pomoc.
Prosinec 1970 – letadlo řízené amatérským pilotem se údajně dostalo do časové anomálie
Pilot líčí, že se při letu z Baham na Floridu dostal do podivného tunelu z rotujícího mračna. Po přistání na Floridě vše jako by svědčilo o tom, že úsek proletěl rychlostí 3600 km/h, ačkoliv jeho letadlo bylo schopno letět maximálně desetinovou rychlostí. Nápadná prý byla i menší spotřeba paliva.
1976 – zmizení lodě Sylvia L Ossa
1978 – zmizení malého pronajatého letadla
1980 – zmizení nákladní lodě Poet, která vezla krmnou kukuřici.
Tak to byl stručný výčet jen těch nejznámějších případů. Údaje o zmizení, které by se v bermudském trojúhelníku odehrávalo v 21. století, jsem nikde neobjevil. Ale i tak jsem rád, že nás do téhle oblasti proudy a vítr nezahnaly. Nemusíme být ve všem první. I když jsme Gang odvážných.
PRAMENY:
ZDROJ OBRÁZKŮ: UNSPLASH (Joel Arbaje, Gianluca Carenza, Nasa), PINTEREST