Barber, Nicola. Požáry a povodně. Edice Přírodní katastrofy. Computer Press 2003. 32 stran.
Povětrnostní podmínky, které způsobují lesní požáry či povodně. Jak bojovat s ničivým požárem. Místa dřívějších katastrof. Příběhy očitých svědků. Ohrožené oblasti. Předpovědi a prevence požárů a povodní.
Stručně a přehledně. Doplněno barevnými fotografiemi, mapkami a názornými schématy.
Beneš, Pavel a kol. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Havárie s únikem nebezpečných látek. Radiační havárie. Fortuna, Praha 2002. 24 stran
Doplňkový sešit k výuce chemie a fyziky na ZŠ, Jednoduché náčrty a tabulky. Přehledně formulované rady pro zvládnutí krizových situací.
Crummenerl, Rainer. Přírodní katastrofy. 43. svazek edice CO JAK PROČ. Fraus 2008.
Neklidná planeta, nebezpečí z vesmíru, zemětřesení, sopky, vichry, povodně a požáry, laviny.
Černoch, Viktor. Jak dlouho přežije lidstvo. Katastrofy, které jednou nastanou. ALpress 2017. 248 stran
Erupce supervulkánu. Jaderná válka. Srážka s asteroidem. Smrtící epidemie. Vyčerpání zdrojů. Umělá inteligence. Přelidnění. Megazemětřesení. Nanotechnologie. Změna klimatu. Gama záblesk a další neživé hrozby z vesmíru. Velké vymírání druhů. Invaze mimozemšťanů. Co když přežijeme?
Dvořák, Josef. Země, lidé a katastrofy. Naše vojsko, Praha 1987.
Země – nejneklidnější planeta. Evoluce života a katastrofy. Slunce – příčina katastrof. Organismy, které nás mohou zahubit. Přežijeme přírodu? Konec civilizace – konec člověka? Dopravní nehody. Válka. Katastrofy větší než apokalypsa. Hvězdné války. Přežijeme sami sebe? Příloha černobílých fotografií. Nutno zohlednit dobu vzniku knihy.
Erne, Andrea. Vše o hasičích. Albatros 2014. (Ravensburger 2007) 16 nečíslovaných stran. Ilustrace Peter Nieländer.
Obrázková naučná kniha z edice Už vím proč pro děti ve věku 4 – 7 let. Vytištěno na tvrdém kartonu, s pohyblivými prvky (okénka, vysouvačky atd.), vložený plakát. Dětem přináší zasvěcený pohled do požární stanice, ukazuje výbavu hasičů, jejich povinnosti, ale i výjezd k zásahu, hašení požáru, následný úklid i údržbu všech zařízení. A také to, jak zachovat, když se člověk ocitne v tísni.
Fischer, Gisela. Velká obrázková knížka. Hasiči. VEMAG Verlags, Německo. Rok vydání neuveden. 8 stran na tuhém kartonu.
Velkoformátová obrázková knížka pro děti nás seznamuje s povoláním hasičů. Pomocí ilustrací se spoustou detailů a doplněných stručnými texty se podíváme do hasičské zbrojnice a na dispečink, zažijeme rychlý výjezd jednotky k požáru, nahlédneme do nitra hořícího domu, jsme svědky záchrany evakuovaných osob ohrožených ohněm, ale i zásahu hasičů při povodni. Ilustrace Dieter Büsch.
Gabzdyl, Pavel. Atlas sopek pro děti. B4U Publishing (v Albatros Media) 2019. 6 rozkládacích stran na polotvrdém kartonu. Ilustrace Tomáš Tůma.
Zábavná a hravá kniha nejen pro malé vulkanology je plná přehledně podaných informací s vtipnými ilustracemi. Jednotlivé strany vytištěné na tuhém papíře lze rozložit, takže vzniknou tematické čtyřstrany s názornými nákresy, výstižně formulovanými hesly a vlepenými minisešítky ukrývajícími další detailní informace o sopkách na pevnině, v moři i ve vesmíru, jejich typech, původu, umístění, historii i zkoumání.
Gabzdyl, Pavel. Kameny z vesmíru. B4U Publishing (v Albatros Media) 2022. 38 stran. Ilustrace Jakub Cenkl.
Co je meteorit, meteor, bolid. Jak vzniká meteorit, co se děje, když letí vesmírem, jakou rychlostí se pohybuje. Co nám prozradí složení meteoritů. Padající hvězdy a meteorické deště. Hledání meteoritů. Úlomky planetek i komet. Největší muzea se sbírkou meteoritů. Kuriozní pády meteoritů. Jaké škody může meteorit napáchat při pádu na Zemi. Největší kosmické katastrofy zemské historie.
Ganeriová, Anita. Bouřlivé počasí. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2005. 160 stran.
Zábavná knížka o zákonitostech i zákeřnostech počasí, proloženo kvízy. K čemu slouží atmosféra a co se v ní děje? Teplota, tlak a vlhkost vzduchu. Klasifikace mraků podle Luka Howarda. Vítr, déšť, hromy a blesky. Tornáda a hurikány. Jak si doma vyrobit malé tornádo či vodní vír. Jak přežít bouři. Podle koho dostávají hurikány jména. Co je skleníkový efekt. Staňte se meteorologem.
Ganeriová, Anita. Otřesná zemětřesení. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2006. 129 stran.
Vesele o neveselých katastrofách způsobených zemětřesením. Poutavě podaná fakta doplněná vtipnými kresbami. Zemětřesení v San Franciscu 1906. Legendy o vzniku zemětřesení. Jak skutečně vzniká zemětřesení. Zlomy, nárazové vlny, vratká půda, tsunami. Varovná znamení. Jak přežít zemětřesení. Otřesná budoucnost?
Ganeriová, Anita. Výbušné sopky. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2005. 129 stran.
Vše o sopkách tak, aby vás to bavilo. Přehled sopek na Zemi. Průřez sopkou. Vznik sopky. Aktivní, spící, vyhaslá. Stupně výbuchu. Magma, láva, popel, pemza, žhavá mračna. Horké prameny. Výbuch St. Helens. Pompeje. Krakatoa. Jedovaté plyny z jezera v Kamerunu. Erupce Mt. Peleé na ostrově Martinique. Co dělá vulkanolog.
Groman, Jeff. Atlas přírodních katastrof. Albatros 2002.
Konkrétní katastrofy rozděleny do čtyř hlavních kapitol: Pohyblivý povrch, Bouřlivá atmosféra, Rozbouřené vody, Lidský faktor.
Grylls, Bear. Extrémy naší planety. Euromedia 2018.
Během této bleskové výpravy kolem zeměkoule objevíš nejvyšší, nejhlubší, nejdivočejší, nejstudenější, nejteplejší, nejděsivější a nejodporněji páchnoucí místa a věci, které může planeta Země nabídnout.
Haraštová, Helena. Svět plný extrémů. B4U Publishing 2021. 44 stran. Ilustroval Lukáš Fibrich.
Obrazové putování plné dobrodružných a nebezpečných situací zažijete ve všech koutech světa. Lesní požár v Kanadě, plavba na kajaku mezi kosatkami. Výprava na polární základnu v Antarktidě a plavání v ledové vodě. Kamenitá pustina jihoamerické pouště Atacama a setkání se škorpiony. Hadí ostrov u Brazílie a potápění se žraloky. Výstup na soptící vulkán Etna. Obří jeskyně Son Doong a potápění v podzemní řece. Cesta do Himálaje, horská nemoc, omrzliny a rafting na divoké vodě. Surfování na dunách pouště Arabského poloostrova, písečná bouře, úpal a úžeh. Tornáda a povodně na americkém Středozápadě.
Hariis, Nicholas – Dennis, Peter. Zemětřesení. Cesty časem. Slovart Print 2004 (Filip Trend 2003). 31 stran.
Obrázková kniha s minimem textu. Proměny místa před a po zemětřesení v různých historických obdobích. Zaměřeno na japonské reálie. V každé obrazové dvojstraně je schovaný japonský pes rasy shikoku.
Herink, Josef – Balek, Václav. Živelní pohromy. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Fortuna, Praha 2002. 40 stran.
Zemětřesení, sopečné výbuchy, sesuvy půdy, laviny, povodně, atmosférické poruchy. Jak se zachovat při živelních pohromách? Jak přežít situace ohrožení ve volné přírodě.
Doplňkový sešit pro zeměpis a přírodopis na ZŠ. Jednoduché náčrty a tabulky.
Johnson, Rich. Průvodce přežití. Katastrofy. Nakladatelství Svojtka&Co. 2013.
Bouře, hurikány, laviny, tornáda, tsunami, výbuchy sopek, chemická nebezpečí, první pomoc… Ilustrativní fotografie i schematické kresby.
Kol. 100 největších přírodních katastrof. Rebo 2006.
Ničivá síly přírody na pěti kontinentech. Chronologicky řazené přírodní katastrofy od erupce v Yellowstonu před 650 000 lety po tsunami na Jávě v roce 2006. Doplněno množstvím autentických fotografií.
Kol. 501 katastrof, které otřásly světem. Slovart 2012.
Katastrofy jsou přehledně rozděleny do tematických bloků (Příroda, Sport, Doprava, Požáry, Zdravotnictví, Politika, Ekonomika, Obchod, Vojenství, Průmysl, Stavitelství, Lidé, Ekologie, Terorismus, Masakry, Katastrofální následky).
Kol. …a pak bylo ticho/Tornádo v Moravské Nové Vsi. Vydala Jihomoravská komunitní nadace v roce 2022. 152 stran.
Rozhovory se 14 rodinami z Moravské Nové Vsi, které postihlo ničivé tornádo 24. června 2021 v 19:20 hodin. Detailní líčení vypjatých okamžiků. Mnozí ukrytí ve sklepě, garáži, či kumbálu pod schody přišli o střechu nad hlavou, ale krize obyvatele vsi spojila. (Odklízení trosek, nouzové podmínky, dobrovolníci, humanitární organizace.)
Kol. Největší katastrofy a neštěstí. Knižní klub 2001.
Přehled katastrof, nehod a neštěstí 20. století.
Kol. Sopky. Atlas pro mládež. Editions Atlas 2006. 30 stran.
Vše o sopkách pomocí textu strukturovaného do přehledných odstavců. Doplněno náčrty, fotografiemi, mapkami. Jak vzniká výbuch sopky. Druhy sopek. Stáří sopek. Oheň, popel, kameny. Klimatické změny po výbuchu. Sopečné oblasti. Největší erupce. Život na úpatí sopky. Měnící se krajina. Země pod kontrolou. Posvátné hory. Legendy o vzniku sopek. Rejstřík.
Kol. Zemětřesení. Fakta a zajímavosti. Naučné karty. Geografie 5. Computer Media 2016.
Rozkládací leporelo pro žáky. Obsahuje základní informace. Příčiny zemětřesení, doprovodné jevy včetně tsunami, mapky zvýšeného výskytu zemětřesení ve světě, mapku seismických pozorování v ČR, výčet nejkatastrofálnějších zemětřesení a grafické znázornění systému měření zemětřesení a včasného varování před tsunami.
Fotky, mapky, nákresy, schémata.
Kukal, Zdeněk. Přírodní katastrofy. Horizont 1983. 259 stran.
Zemětřesení. Tsunami. Sopečná činnost. Svahové pohyby. Povodně a zátopy. Atmosférické katastrofy. Pády nebeských těles. Odborná kniha je napsaná srozumitelně a poskytuje přehled typů přírodních katastrof, Je však třeba zohlednit dobu vzniku knihy. Doplněno černobílými fotografiemi, ilustrovanými schématy, grafy, mapkami a tabulkami.
Morris, Neil. Hurikány a tornáda. Edice Přírodní katastrofy. Computer Press 2003. 32 stran.
Co je to hurikán a kde vzniká. Ohrožené oblasti. Příběhy lidí, kteří přežili. Jak se sleduje a předpovídá počasí ve světě. Jev El Niňo. Jaké máme vyhlídky do budoucna.
Doplněno barevnými fotografiemi, mapkami a názornými schématy.
Morris, Neil. Zemětřesení. Edice Přírodní katastrofy. Computer Press 2003. 32 stran.
Proč a kde dochází k zemětřesení. Procesy odehrávající se pod zemským povrchem. Zlomy v zemské kůře ve všech koutech světa. Místa postižená v minulosti zemětřesením. Příběhy lidí, kteří přežili. Ohrožené oblasti. Snahy předvídat zemětřesení a předcházet jejich ničivým dopadům.
Doplněno barevnými fotografiemi, mapkami a názornými schématy.
Musil, Lukáš. Letecké katastrofy a jejich vyšetřování. Regia 2018. 288 stran.
Po stopách vyšetřovatelů leteckých nehod ve 40 kapitolách. Přehledné, často až detektivní líčení vyšetřování skutečných leteckých neštěstí. Technické problémy letadla, špatné meteorologické podmínky, selhání lidského faktoru na palubě či v řadách pozemního personálu. Doplněno fotografiemi, tabulkami, přepisy hovorů z kokpitu.
Musil, Lukáš. Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2. Regia 2019. 288 stran.
Kniha volně navazuje na autorovu publikaci Letecké katastrofy a jejich vyšetřování z roku 2018. Oproti prvnímu dílu zahrnuje katastrofy, jejichž příčinou byl kriminální motiv. Jde zejména o teroristické akce, jejichž cílem byl pád letadla. Někdy tímto teroristou byl i sám pilot. Doplněno fotografiemi, tabulkami, plánky, přepisy hovorů z kokpitu.
Negroni, Christine. Letecké katastrofy. Vyšetřování nejzáhadnějších havárií. CPress, Brno 2018. 264 stran.
Fascinující zkoumání leteckých neštěstí, z nichž některá se dosud nepodařilo objasnit. Kniha čtenáře provede vyšetřováním nejtragičtějších i nejpodivnějších nehod od nezvěstné Amelie Earhartové (1937) až po záhadné zmizení malajsijského boeningu (2014). Zkoumání příčin každé letecké katastrofy je důležité pro vznik opatření, aby k podobnému problému už v budoucnu nedošlo.
Reichardt, Hans. Přírodní katastrofy. Svazek z edice Poznej svět. Amfora 1994.
Zemětřesení, tsunami, sopky, vichřice, povodně, sucho.
Richter, Tino. Přírodní katastrofy. Zemětřesení, tsunami, vichřice. Ditipo, Uherský Brod 2014. 32 stran.
Sešitek do kapsy. Z edice Zábavné učení.cz. Postavička kluka jménem Benny Blu se děti dozvídají základní informace o sopkách, zemětřesení, vlnách tsunami, povodních, vichřicích, orkánech a tornádech. V závěru malý kvíz a návod, jak v láhvi vyrobit tornádo. Pro děti od 5 let.
Rubin, Ken. Sopky a zemětřesení. Na vlastní oči. Slovart Praha 2008. 64 stran.
Výpravné ilustrace, fotografie, mapky, řezy, tabulky a nákresy modelů k co nejnázornějšímu představení tématu. Kapitoly: Neklidná planeta. Rozšiřující se moře. Tektonické srážky. Horké skvrny. Anatomie sopky. Druhy erupcí. Láva a popel. Sopečná krajina. Termální prameny. Vulkanologové. Příprava na zemětřesení. Po zemětřesení. Tsunami. Seizmologové. Konkrétní příklady erupcí (Toba, Vesuv, Krakatoa, Hora Sv. Heleny, Kilauea) a zemětřesení Lisabon, San Francisco, jezero Hebgen, Kóbe, Tsunami v Indickém oceánu. Slovníček. Rejstřík.
Sedláček, Miroslav. Havárie. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Učebnice pro 8. ročník ZŠ. Albra 2006. 24 stran.
Havárie v továrnách. Výbuch plynu. Havárie v jaderných elektrárnách. Havárie v dopravě. Závaly.
Doplněno černobílými fotografiemi a ilustracemi Lucie Lomové.
Sedláček, Miroslav. Od vichřice k zemětřesení. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Učebnice pro 9. ročník základních škol. Albra, SPL-Práce 2006. 32 stran.
Jeden díl čtyřdílné ediční řady Ochrana člověka za mimořádných událostí pro 2. stupeň základních škol. Nebezpečí v (nejen) tropických zemích, síla větru, laviny a sesuvy půdy, sopky, zemětřesení, tsunami, terorismus, obecné ohrožení.
Černobílé fotografie, mapy, grafy. Sešit formátu A4.
Sedláček, Miroslav. Povodně. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Učebnice pro 6. ročník ZŠ. Albra 2006. 28 stran.
Povodně dříve a dnes. Když hrozí povodeň. Těsně před povodní. Průběh povodně. Po povodni.
Doplněno černobílými fotografiemi a ilustracemi Lucie Lomové.
Sedláček, Miroslav. Požáry. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Učebnice pro 7. ročník ZŠ. Albra 2006. 28 stran.
Oheň a člověk, Požáry v přírodě. Požáry ve veřejných objektech. Požáry v bytech, na chatách a chalupách. Požáry automobilů. První pomoc při popálení a nadýchání kouře.
Doplněno černobílými fotografiemi a ilustracemi Lucie Lomové.
Státníková, Pavla. Zmizelá Praha. Povodně a záplavy. Paseka 2012. 193 stran.
Publikace je obrazovou kronikou pražských povodní. Mapuje povodně a záplavy zachycené na rytinách, obrazech a fotografiích od roku 1581 do roku 2002. Nejvíc obrazového materiálu je z let 1890 a 1940. Textová část se věnuje klasifikaci povodní a stručnému popisu povodní, které v historii zasáhly naše hlavní město.
Steele, Philip. Sopky. Edice Přírodní katastrofy. Computer Press 2003. 32 stran.
Proč dochází k erupcím? Podívejte se do nitra sopky. Poznejte různé typy erupcí. Navštivte místa dřívějších katastrof. Přečtěte si příběhy očitých svědků. Prozkoumejte ohrožené oblasti. Poznejte vědecké předpovědi. Obrazový materiál knihy je tvořen spoustou barevných fotografií a schematických nákresů.
Watts, Franklin. Sopky. Úžasný svět. McDonald´s 2014. 22 stran.
Malá útlá knížečka do kapsy. Přináší základní informace o sopkách pro děti na základě fotografií a stručného textu. Co je to sopka. Jak vzniká erupce. Láva a popel. Vrstvené sopky. Štítové sopky. Výbuch Vesuvu. Činná a vyhaslá sopka. Samolepková příloha, hry a kvíz. QR kód k interaktivní digitální knize.
Zillmer, Hans-Joachim. Země versus katastrofy. Knižní klub 2013. (Mnichov 2011) 247 stran.
Jak náš svět utvářejí náhlé přírodní změny. Vliv vrásnění zemské kůry. Klimatické zvraty. Supervulkány. Když byly pouště zelené. Superzáplavy. Rozsáhlé ztráty pevniny. Náročněji psaná kniha předního odborníka, který byl v roce 2002 nominován na titul „vědec roku“. Doplněno černobílými fotografiemi, mapkami a nákresy, barevná fotografická příloha uprostřed knihy.