Cílek, Václav – Šmikmátor, Ferdinand a kol. Ruka noci podaná. Základy rodinné a krizové připravenosti. Dokořán 2018. 407 stran
Obsáhlá studie o přípravě na přežití. Psychologický pohled. Příklady z historie. Osobní příprava. Připravenost společnosti. Osamělé cesty. Krize pohledem policisty. Blackout. Epidemie. Praktická část – rady, jak se připravit na přežití při nejrůznějších krizích přírodního i společenského charakteru.
Fowler, Will. Jak přežít v zajetí a na útěku. Příručka speciálních jednotek. Naše vojsko 2008.
Techniky útěku ze zajetí. Únik před pronásledováním. Přežití v náročných klimatických podmínkách. Konkrétní rady a zkušenosti. 192 stran. Doplněno 120 fotografiemi.
Grohmannová, Judith. Tajné mise. Co zažívají speciální policejní jednotky v boji proti zločinu a teroru. Knižní klub 2017. 240 stran
Co jsou elitní policejní jednotky. Vysvobozování rukojmí. Nasazení proti organizovanému zločinu. Boj proti terorismu. Ochrana důležitých osob a cílů. Speciální výcvik, psychologické školení, nejnebezpečnější zásahy, vyrovnávání se s traumatickými zážitky. Záznamy konkrétních zásahů po celém světě.
Horská, Viola – Marádová, Eva – Slávik, Dušan. Sebeobrana a vzájemná pomoc. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Fortuna, Praha 2002. 40 stran.
Mimořádné události. Jak poznat hrozící nebezpečí. Ochrana obyvatel. Zásady první pomoci při vzniku mimořádné události.
Doplňkový sešit pro občanskou a rodinnou výchovu na ZŠ. Jednoduché náčrty a tabulky.
Kol. Letecká příručka přežití. Příručka speciálních jednotek. Naše vojsko 2016.
Kapesní formát. Názorné černobílé nákresy. Zkušenosti a rady bojových letců. (Přistání, úkryty, maskování, pohyb v terénu, signalizace, voda, jídlo, spánek).
McNab, Chris – Rabiger, Joanna. Kurz přežití ve městě. IFP Publishing 2018. 191 stran.
Jak se chránit před teroristickými útoky, napadením, krádežemi, přírodními katastrofami, požáry a před každodenním nebezpečím. Zabezpečení domácnosti. Sebeobrana. Bezpečí na ulici. V dopravních prostředcích. Terorismus. Přírodní a sociální katastrofy. První pomoc.
Přehledně uspořádaná slovníková hesla. Tematické řazení. Názorné ilustrace.
Náchodský, Zdeněk – Honzík Jaroslav. Umíte se bránit? Naše vojsko 1987. 184 stran.
Příručka základů sebeobrany. Profesní sebeobrana. Sebeobrana a zákon. Prostředky řešení situace. Taktické prvky. Citlivá místa. Nácvik pohybové techniky. Úhozy, kopy, páčení. Obrana proti různým druhům a způsobům napadení. Obrana proti různým úchopům a proti rdoušení. Technika bezpečných pádů jako prostředků před zraněním. Podrobné popisy k nácviku jsou doplněné černobílými fotografiemi.
Polák, Jaroslav. Lexikon osobní ochrany 1. Nakladatelství Nagual 2000. 158 stran.
Příručka bezpečnostní a detektivní agentury. Internetová bezpečnost, bodyguard, týmová ochrana, bojová umění, terorismus, bezpečnost na stadionech, survival, útěk, zabezpečení domova.
Přichystal, Aleš. Přežít nebo zemřít. Manuál pro přežití ve zlých časech. Česká citadela 2019. 264 stran.
Přehledně strukturovaná kniha pro vyznavače prepperství podrobně popisuje, jak se připravit na nenadálé život ohrožující situace, jako je blackout, ekonomický kolaps společnosti, globální přírodní katastrofa nebo válečný konflikt.
Rýč, Bedřich – Petrů, Veronika. Sebeobrana pro ženy. Grada 2010. 192 stran.
72 konkrétních situací napadení a návod, jak se ubránit. Každý krok je detailně popsaný a doprovázený černobílou fotografií. Sebeobrana, typy útočníků, obrana proti úchopu, proti škrcení, proti krádeži kabelky, proti útoku nožem. Obrana s využitím předmětů denní potřeby.
Stilwell, Alexander. Hon na člověka. Pátrání po lidských cílech & Obrana proti pátrání a sledování. Příručka speciálních jednotek. Naše vojsko 2016. 312 stran.
Základní výcvik. Lov, čtení stop, jak být neviditelný, trénink vytrvalosti, sledování člověka, jak skrýt stopy, jak zmást pronásledovatele, útěk ze zajetí, zásady pátrání v terénu, maskování, jak nevzbudit pozornost, zásady sledování, moderní pátrací technika, zajetí a výslech, únik před psem. Konkrétní případové studie. Doplněno černobílými nákresy.
Šándor, Andor. Jak přežít nejen teroristický útok. Autreo 2017. 72 stran
Teroristický útok. Bomba. Střelec. Auto najíždějící do davu. Únos letadla.
Blackout. Hrozby na cestách. Únosy. Zemětřesení a tsunami. Nebezpečí v kyberprostoru.
Rady generála Šándora, bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby České republiky a poradce v oblasti bezpečnosti.
Přehledně v bodech. S využitím konkrétních případů z praxe.
Šmikmátor, Ferdinand. Potom. Konec světa, jak ho známe. CPress 2020. 456 stran.
Praktická příručka pro přežití. Jak bychom si měli počínat POTOM (po zhroucení civilizace, v níž jsme zvyklí žít). Může přijít neznámý virus, blackout, ekonomický kolaps, katastrofální sucho, válka… jak přežijeme bez proudu, přísunu zboží do obchodů… Kniha přináší rozsáhlý soubor rad a informací, jak si poradit v mimořádných situacích a přežít: Psychická příprava, vyhodnocení situace, přežití v obydlených a neobydlených místech, zajištění čistého vzduchu, vody, získávání potravy, zdraví, bezpečnost, materiální vybavení (nástroje, oděv, uchovávání informací), obydlí, vaření, teplo a světlo, doprava.
Vožická, Magdalena. Jak přežít konec civilizace. Motto 2013. 271 stran.
Typická příručka pro preppery, kteří se připravují na nejrůznější varianty konce světa. Praktické a vtipné rady pro případ, že bychom přišli o vymoženosti civilizace, se však mohou hodit i na cestách, nebo při mimořádných situacích, kdy by z nějakého důvodu na čas selhala infrastruktura, a my bychom mohli být odkázaní na letité zkušenosti a samozásobitelský um našich předků.