Altmann, Horst. Jedovaté rostliny. Jedovatí živočichové. Knižní klub 2012. 159 stran.
Publikace představuje jedovaté plané rostliny a jejich zahradní formy, jedovaté pokojové rostliny a jedovaté živočichy (pavoukovce, hmyz, obojživelníky a plazy). U každého hesla je uveden stručný popis, oblast výskytu, druh jedu, účinek jedu, příznaky otravy a terapii v případě zasažení člověka. Barevné fotografie, rejstřík, fotografické porovnání jedlých a jedovatých plodů, které se mohou zaměnit.
Beiser, Rudi. Jedlé rostliny v přírodě. Knižní klub 2014. 176 stran.
Příručka více než 140 planě rostoucích rostlin, jejichž části je možné konzumovat. Barevné obdélníčky na stránkách usnadňují orientaci v knize rozdělené do čtyř základních biotopů (les, louka, voda, pole a role), přičemž každý biotop je ještě rozdělen podle roční doby, v níž je rostlina vhodná ke sběru. Ke každé rostlině je barevná fotografie, popis rostliny a její hlavní znaky, výskyt a možnosti jejího využití jako součást potravy.
Bem, Barry Davies. Přežití. Techniky a tréninky pro přežití v přírodě. Svojtka&Co.
Základy jednání v mimořádných situacích vycházejí ze zkušeností jednotky britské SAS (Special Air Service). Témata jsou řazena podle důležitosti. Názorné fotografie a kresby. Formát do kapsy.
Butterfieldová, Moira. Přežití v divočině. Příručka pro zálesáky a zálesačky. Mladá fronta 2016.
Knížka do batohu v praktickém penálku na zip obsahuje stručné rady pro spoustu nouzových situací v terénu. Barevné názorné ilustrace na kvalitním papíře, který se hned tak nerozmáčí.
Grylls, Bear. Příručka pro začínající dobrodruhy. Mapy a orientace, táboření, uzly, nebezpečí a stavy nouze. Euromedia 2017. 192 stran.
Jak se neztratit, jak přežít v divočině a jak vyváznout z nebezpečí. Přehledně, stručně, s názornými nákresy. Formát vhodný na cesty.
Grylls, Bear. Příručka pro začínající dobrodruhy. Nebezpečná zvířata, stopování, nebezpečné rostliny, signalizace. Euromedia 2020. 192 stran.
Tipy a rady pro přežití v divočině. Přehledně, stručně, s názornými nákresy. Formát vhodný i na cesty.
Grylls, Bear. Velký sešit pro malé dobrodruhy. Zajímavé aktivity a fascinující informace. Pikola. Euromedia Group 2021. (Velká Británie 2017). 136 stran textu. 8 stran samolepek.
Velký tlustý sešit plný fascinujících informací o přírodě a rad, jak ji poznat, chránit a překonat její nástrahy. Známý dobrodruh Bear Grylls vás seznámí s mnoha nebezpečnými tvory, se základy táboření a přežití v divočině včetně polárních oblastí. V sešitě jsou barevné fotografie, ilustrace, ale hlavně sousta kvízů, rébusů, doplňovaček, zapeklitých úkolů a obrázků k dokreslení i vybarvení. Vezměte si tužku a pastelky, 240 samolepek, které najdete na konci knihy, a můžete se vydat za dobrodružstvím!
Hattingh, Garth. Jak přežít v přírodě. Nakladatelství Svojtka&Co. 2003.
Luxusní velkoformátová příručka na kvalitním křídovém papíře. Spousta fotografií. Slovníček pojmů, rejstřík. Zásady pro přežití, základní vybavení, priority, pohyb v terénu, základní zdravotní znalosti, komunikace, extrémní situace.
Johnson, Clive. Jak přežít v přírodě. 150 návodů na řešení náročných životních situací. Nakladatelství Svojtka&Co. 2002.
Podrobná kniha kapesního formátu, s názornými ilustracemi, grafy, fotografiemi a rejstříkem. Přináší rady pro nejrůznější situace v mnoha odlišných prostředích (moře, hory, džungle, poušť) i během přírodních katastrof. Obsahuje podrobné rady při první pomoci. Stručně mapuje bezpečnostní situaci v některých vybraných zemích.
Kol. Dobrodružství v přírodě. Kniha pro zvídavé průzkumníky. Edika, Brno 2017. (Verona 2014) 320 stran.
Příručka průzkumníka pro holky a kluky, kteří mají rádi dobrodružství. Rádce při cestách do přírody, atlas více než 1500 rostlin a živočichů, rady při táboření, jak si poradit v nepředvídaných situacích, tipy na hry s kamarády doma i v přírodě, návody na rukodělné výrobky. Podrobný obsah. Bohatě ilustrováno.
Malý táborník. Jak přežít v přírodě. Veselý průvodce přírodou pro děti. CPress 2016. (Paris 2006) 208 stran.
Kniha je členěna do tří velkých kapitol –Táboření, Pozorování přírody, Porozumění přírodním jevům, které jsou dále členěné na krátká a bohatě ilustrovaná hesla, která podporují názornost a zpřehledňují text. V závěru je místo na záznamy vlastních pozorování a podrobný rejstřík.
Kol. Zápisník malého zálesáka. Fragment 2017.
Uzly, stopy, šifry a další nezbytnosti. Útlá kapesní knížka určená spíš pro děti. Barevné ilustrace, názorné nákresy.
McManners, Hugh. Jak přežít v přírodě. Průvodce pro překonání extrémních podmínek v přírodě. Ottovo nakladatelství, 2004, 192 s.
Výstroj a vybavení na cesty do extrémních podmínek. Táboření, rozdělávání ohně, potrava, přístřešky. Orientace v přírodě, nouzové signály.
McNab, Chris. 101 tipů, jak přežít v přírodě. Svojtka&Co. 2016.
Příprava na cestu, táboření, zdroje vody, oheň, rybolov, vaření v přírodě, navigace, zdraví a záchrana. Přesně popsané instrukce doplněné krátkými příběhy ze života.
McNab, Chris. Vojenská příručka přežití. Příručka přežití SAS a speciálních jednotek. Naše vojsko 2011.
Zálesácké dovednosti, pobyt v extrémním podnebí i terénu. Podrobné popisy, černobílé ilustrace, kapesní formát.
Nehberg, Rüdiger. Lexikon přežití. Motto 2004.
Abecedně řazené rady pro světoběžníky směřující do džungle, na poušť, za sněhem či k vodě. 1 500 hesel, 500 názorných kreseb. Jednotlivá hesla jsou díky abecednímu řazení rychle vyhledatelná a ve vypjaté situaci umožňují okamžitou reakci.
Pavlíček, Jaroslav. Člověk v drsné přírodě. Průvodce přežitím. Práh 2002.
Pečlivá příprava na cestu, obsah batohu, bezpečnost na cestě, signalizace v nouzi, první pomoc, bivak, základy navigace, zajištění tepla, vody, jídla, vzájemná pomoc při pokusu o zvládnutí krizové situace.
Plant, John. Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě. Výroba nástrojů, přístřeší a dalších pomůcek v divoké přírodě. Grada 2023. (angl. 2019). 192 stran.
Příručku tvoří 50 projektů s podrobnými návody na výrobu předmětů nutných k přežití v přírodě. Témata: nástroje, teplo, lov, oděvy a textil, chýše, primitivní vypalovací a tavicí pece. Doplněno instruktážními fotografiemi a ilustracemi. Užitečné rady a tipy.
Seton, E.T. Kniha lesní moudrosti. Olympia 1991 (New York 1929).
Poselství Černého vlka, jak si autor říkal, obsahuje moudrost a zkušenosti muže, který se léta toulal hlubokými kanadskými lesy, učil se znát přírodu a žít v ní v harmonickém souladu. Jeho deník se stal základní příručkou skautských, zálesáckých a tábornických hnutí. Kniha obsahuje nespočet cenných rad, návodů, her, příhod i zajímavostí. S černobílými náčrtky a podrobným obsahem.
Vosátkovi, Mirko a Michal. Táborníkův rok v přírodě. Mladá fronta 1968.
Praktická příručka pro zálesáky je zaměřená na českou přírodu. Najdete v ní základní informace s náčrtky, díky kterým budete schopni určit druhy rostlin i živočichů, orientovat se v krajině a citlivě využívat přírodní zdroje při pobytu mimo civilizaci. (Ochrana přírody, maskování, myslivecká mluva, stopování, hlasy zvěře, vábničky, druhy paroží, trus, kroužkování ptáků, budky a krmítka, mapování, tábornické vaření, výrobky z březové kůry, ze slámy a orobince.)
Wilson, Neil. Jak se orientovat a přežít v přírodě. Příručka SAS. Nakladatelství Svojtka&Co. Praha 2002. 192 s.
Příručka opírající se o zkušenosti, které členové zvláštních jednotek (SAS) získali během šedesáti let. Přináší informace o správném vybavení na cesty, navigačních metodách a chování v nouzových situacích.