Arnold, Nick. Mikroskopická monstra. Edice Děsivá věda. Egmont 2009. 144 stran.
Svět mikroskopických organismů stručně, přehledně, a hlavně s vtipem. Doplněno kvízy. Vynález mikroskopu. Leeuwenhoek – první pozorování mikroskopických organismů. Elektronový mikroskop. Mikroskopické stopy při usvědčení pachatele zločinu. Mikroskopické zkoumání materiálů. Co se skrývá v kapce vody a co v půdě? Mikrobi (bakterie, prvoci, viry). Plísně, prach, roztoči, vši, vlasy pod mikroskopem. Zkoumání buňky. Vzrušující výlety s panem Očko do mikrosvěta. Hygiena a dezinfekce. Mikrochirurgie. Nanotechnologie.
Arnold, Nick. Mizerná medicína. Edice Děsivá věda. Egmont 2008. 144 stran.
Zábavný průvodce nemocemi a jejich léčením. Kvízy. Způsoby onemocnění, životní styl, zranění, sešlost věkem. Léčebné postupy doby kamenné, lékařství starověku. Hippokrates, Galén, Ibn Síná. Čínská medicína. Agnodice z Athén a první ženy – lékařky. Šarlatáni a lidoví léčitelé. Diagnostika nemocí. Pitva. Operace. Nemocnice doby viktoriánské. Úžasné vědecké objevy, zázraky i omyly medicíny.
Arnold, Nick. Tajuplné lidské tělo. Egmont 2003. 160 stran
Zajímavosti o lidském těle zábavně. Kapitoly: Upocená kůže. Odporné vlasy a nečisté nehty. Senzační smysly. Záhadný mozek. Kosti a svaly. Nechutné trávení. Strašné vnitřnosti. Krev se vším všudy. Udýchané plíce. Smrtelné nemoci. Růst, to bolí. Doplněno komickými ilustracemi a vtipnými hláškami. Kvízy na ověření znalostí.
Arnold, Nick. Zapráskané zažívání. Edice Děsivá věda. Egmont 2010. 160 stran.
Vtipně, děsivě i s odporem o zažívacím ústrojí. Kvízy. Vše o vnitřnostech. Jak funguje zažívání. Zkoumání starověkých lékařů. Fakta o jídle. Kolik kdo sní. Energie z jídla. Nezdravá jídla. Nechutná jídla. Otravy jídlem. Jak zacházet s jídlem. Objevy Louise Pasteura. Choroby přenášené jídlem. Prospěšné látky v jídle. Stravovací návyky. Chuť. Význam zubů. Sliny. Žaludek. Střeva. Kolik moči pojme váš měchýř? Co jsou enzymy? Prdy a historie záchodů.
Černoch, Felix. Pomáhám zraněným. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Učebnice pro 5. ročník ZŠ. Albra 2004. 24 stran.
Nemoci a nemocní. Náhlé příhody a nehody. Zranění a ranění. Poruchy dýchání. Krvácení. Základní informace. Černobílé ilustrace Barbora Zichová.
Fabiani, Jean-Noël – Bercovici, Philippe. Neuvěřitelné dějiny lékařství. XYZ 2020 (fr. originál 2018). 239 stran.
Komiksová kniha obsahuje základní milníky ve vývoji poznávání nemocí od pravěku po současnost. Jednotlivé kapitoly se věnují například ranhojičům, velkým epidemiím, zkoumání krevního oběhu či mozku, lékařským nástrojům, objevu anestezie, experimentální medicíně, genetice, protetice, ale i soudnímu lékařství, humanitární medicíně a pokrokům ve výzkumu. Forma komiksu umožňuje spojit zábavnost s poučením stručně a názorně.
Fowke, Bob. Odporné organismy. Fragment 2001. 127 stran.
Vtipný a zábavný pohled na tajnosti života. Kapitoly: To je život (co jsme a kde jsme se tu vzali). Smrdím, tedy jsem (nervy a smysly). Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, jaký jsi (jídlo). Atletovo podpaží (kůže). Vstaňte a nechte se prozkoumat (kosti a svaly). Zhluboka dýchat (proč dýcháme a k čemu je krev). Mně je zle! (nemoci). Mimina útočí (rození dětí). Rodinné záležitosti (evoluce). Jsi zelenina (svět rostlin). Kdo baští koho (potravní řetězec). Domove, sladký domove ( přírodní prostředí). Dobrou noc (budoucnost).
Heller, Vojtěch. Pandemie od starověku po současnost. Koronavirus přímo nezabíjí. Petrklíč 2020. 133 stran.
Kniha vznikla jako rychlá reakce během pandemie nemoci covid-19. Přináší pohled do historie nakažlivých nemocí a končí dnem 6. 3. 2020, kdy u nás nemoc teprve začala nabírat na síle. Kapitoly: Panika z pandemie. Koronavirus. Nemoci z minulosti. Choroby, které decimovaly svět. Historický vývoj moru. Španělská chřipka. Druhy chřipek. Koronavirus – prevence.
Keggenhoff, Franz. První pomoc. Ikar 2006.
Základy první pomoci podrobně, ale přehledně ve čtrnácti kapitolách. Postup záchrany v přesně popsaných krocích. Názorné fotografie. Rejstřík.
Kubal, Michal – Gibiš, Vojtěch. Pandemie. Kniha Zlín 2020. 648 stran.
Obsáhlá kniha velmi podrobně mapuje vznik a průběh nemoci covid-19 od prvních případů v Číně na podzim roku 2019 až do 31. července 2020, kdy po zdánlivém zvládnutí první vlny pandemie v České republice začínají znovu přibývat nové případy. Popisované situace a fakta odrážejí především situaci u nás, ale přinášejí zasvěcený pohled i na boj s novou nemocí v Číně, Itálii, Velké Británii a USA. Zákulisí vládních rozhodnutí, důležité mezníky a strategie v potlačení pandemie jsou prokládány i zcela osobními příběhy lidí, které nemoc zasáhla, často tím nejtragičtějších způsobem. Fotografie ČTK a Lukáš Bíba.
Platt, Richard. Neštovice, mor a jiné pohromy. Mladá fronta 2012. (London 2011). 48 stran. Ilustroval John Kelly.
Obrázková kniha vtipným způsobem představuje bacily (prvoky, bakterie, viry), jejich šíření i válečná tažení v podobě pandemií. Profesor Krysák, doktor Drbeto, laboratorní technici Komík a Tse-tse nás nechají nahlédnout do morové laboratoře, představí nejhorší světové zabijáky pod mikroskopem, ve vodě i ve vzduchu. Jak se proti nim bránit? Škodí plísně a houby? A jaká nová nebezpečí na lidstvo číhají? Kniha obsahuje Morový slovníček a rejstřík. A pozor! Nakazí vás znalostmi!
Ryan, Frank. Viry. Hrozba našeho času. Práh 1998. (orig. 1997), 392 stran.
Podtitul: Po stopách nových vražedných nemocí od současnosti do budoucnosti. Obsáhlá kniha britského lékaře ukazuje dopad objevení se nových patogenů na lidskou populaci. Detailní líčení, jak se lékaři snažili být na stopě příčinám nevysvětlitelných úmrtí v Novém Mexiku v roce 1993, se čte jako poutavá detektivka. Autor se věnuje i virům Eboly, vzniku AIDS a dalších chorob. S varováním předjímá příchod pandemie nového viru 22 let před nástupem covidu 19.
Šín, Robin. A kol. Medicína katastrof. Galén 2017. 351 stran
Medicína katastrof je součástí oboru urgentní medicína. Kniha je členěna do přehledných bloků – Typy krizových situací, ochrana obyvatelstva, integrovaný záchranný systém, činnost zdravotnického operačního střediska při mimořádných událostech, hromadné postižení osob, chemické, biologické, radiační a nukleární ohrožení, urgentní péče v polních podmínkách, základní aspekty terorismu, psychologické aspekty mimořádných opatření, mezinárodní humanitární právo.
Tabulky, schémata, fotografie.
Štěpánek, Karel – Pleskot, Robert a kol. První pomoc zážitkem. ZDrSEM. Cpress 2009.
Základní záchranářské postupy krok za krokem v přehledných grafických polích. Heslovité popisy. Místa na poznámky. Sešit vznikl jako tištěná souborná informace pro systém ZDrSEM (Zdravotnické semináře aplikující principy zážitkové pedagogiky.)