Zábavně napsané naučné knihy o poznávání extrémních zemských prostředí, jako jsou pouště, pralesy, velehory a oceány. Obsahují různé tabulky, schémata, nákresy, ilustrace a fotografie.
Pokud si chcete přečíst příběhy, které se v těchto místech odehrávají, tady najdete tipy na dobrodružné čtení:
džungle, hory, moře, poušť, případně knihy o cestách, překonávání hranic a přežití.
101 věcí, které bychom měli vědět o zvířatech u vody a pod vodou. Nakladatelství SUN, Říčany 2018. (ze španělštiny). 48 stran.
Stručná hesla doplněna barevnými realistickými obrázky. Vodní toky, jezera, močály, korálové útesy, vodní dravci, žraloci, mořský život u pólů, zajímavosti z mořského světa, hlubiny, moře v ohrožení.
Altmann, Antonín. Mořská fauna a flóra. Albatros 1984. Edice OKO. Ilustrovali Jaromír Zpěvák a Hana Zpěváková. 304 stran.
Úvodní text přináší základní informace o životě v Baltském, Černém a Jaderském moři. Obrazová část obsahuje 133 barevně ilustrovaných tabulí, na nichž najdeme podoby 23 rostlin (např. mořské řasy), 247 bezobratlých (např. medúzy, koráli, plži v ulitách a lasturách, hvězdice, chobotnice) a 177 strunatců (např. ryby, želvy, kytovci). Abecední rejstřík český i latinský.
Arnold, Nick. Zákeřná zeleň. Edice Děsivá věda. Egmont 2004. 160 stran.
Boj rostlin o místo na slunci. Obrovské sekvoje. Houby. Lišejníky, mechy, řasy. Vše o kořenech. Masožravé rostliny. Choroby rostlin. Léčivky a rostlinné jedy. Smrduté květy. Plody a semena. Důležitá zeleň. Chlebovník. Papír. Migrace rostlin.
Baker, Kate. Nejvyšší hora, nejmenší hvězda. Přírodní divy v obrazech. Albatros 2018. Ilustroval Page Tsou. 72 stran.
Výpravná ilustrovaná kniha o vítězích v živé i neživé přírodě (např. největší živočichové, nejvyšší stromy, nejhlubší oceány, nejteplejší, nejchladnější, nejsušší a nejvlhčí místa, největší bouře, nejrychlejší tvorové), ale i o některých nej stvořených člověkem (vysoké stavby, nejdelší vlaky, největší lodě či nákladní auta. Závěrečné stránky jsou věnované mikroskopickému životu a hvězdám a galaxiím.
Corbella, Luciano. Obrazový atlas oceánů. Slovart 1995. (Londýn 1994.)
Ilustrace, fotografie, podmořské mapy, názorné řezy. Informace o jednotlivých oceánech. Geologie, ostrovy a příkopy, mořské proudy, kolísání hladiny, život v oceánech, výzkum, lodní doprava, rybolov, těžba ropy a plynu, podmořská archeologie.
Cuesta Hernando, Mario. Antarktida. Světadíl zázraků. Lingea, Brno 2023. (Barcelona 2020). 41 stran.
Obrazová publikace pro děti nás seznámí se zvláštnostmi nejstudenějšího a posledního objeveného světadílu. Kde Antarktida leží. Kdo ji objevil. Kteří živočichové tam žijí. Tučňáci, tuleni, lachtani, rypouši, velryby. Podmořský svět. Co je jižní pól. Jak probíhá výzkum. Život na polární stanici. Vánice, krutá zima, činné sopky, mořský led. Velký šelfový ledovec. Drakeův průliv. Smlouva o Antarktidě z roku 1959. Ilustrovala Raquel Martín.
Delano, Marfé Ferguson. Poušť. National Geographic – edice Příroda. Egmont, Praha 2001. (orig. 1999). 60 stran.
Encyklopedie pouští plná barevných fotografií doplněných ilustracemi. Co je to poušť. Druhy písku. Písečné duny. Živočichové a rostliny pouště. Sahara. Poušť Namib. Asijské pouště. Australské pouště. Pouště Ameriky. Lidé v pouštích. Ledová poušť. Doplněno slovníčkem a rejstříkem.
Dipper, Francis. Průvodce světem oceánů. Napínavá cesta do světa pod hladinou. Slovart, Praha 2003. (Velká Británie 2002). 64 stran.
Obrazová publikace s množstvím barevných fotografií, které názorně dokumentují popisované jevy. Každé z 30 kapitol je věnovaná dvojstrana. Např. Pohyby oceánu. Pláže. Útesy. Hlubiny. Ostrovy. Zmrzlá moře. Zabijáci. Podmořská archeologie atd. V závěru knihy najdete rejstřík, slovníček pojmů, přehled nejdůležitějších faktů o oceánu a adresář webových stránek s tematikou oceánu.
Francis, Sangma. Everest. Labyrint/Raketa 2019. 75 stran. Ilustrace: Feng, Lisk.
Bohatě ilustrovaná velkoformátová publikace přináší nejen historii zdolávání nejvyšší hory světa, přičemž popisuje trasy i nástrahy výstupu a vybavení horolezců, ale najdeme tu taky informace z geologie pohoří Himálaj, údaje o vysokohorských zvířatech a sněhomilných rostlinách, o životě Šerpů, místní legendy a mýty. Doplněno slovníčkem pojmů.
Ganeriová, Anita. Divoké ostrovy. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2007. 127 stran.
Vžijte se do role trosečníka a zábavnou formou prozkoumejte vše o ostrovech. Kdo byl Alexandr Selkirk. Vznik ostrovů. Druhy ostrovů. Souostroví. Největší ostrov Grónsko. Život na ostrovech. Trosečníci. Objevování ostrovů. Atlantida.
Ganeriová, Anita. Hustý pralesy. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2006. 128 stran.
Průvodce pralesem vtipně a zábavně. Děsivé příběhy cestovatelů v deštném pralese, úryvky z jejich deníků při objevování nových nepřístupných míst planety. Jak žijí domorodci uprostřed pralesa. Rady, co dělat, když se ztratíte v pralese, boj s vedrem a vlhkem. Spleť rostlin, patra vegetace, plísně, houby, liány, masožravky, kaučukovníky i léčivky. Co všechno žije v džungli od kolonií mravenců přes sklípkany, pijavice, jedovaté žáby, hady, upíry a piraně, až k obřím škrtičům a kočkovitým šelmám. Příčiny a dopady ničení pralesů. Kvíz na kontrolu vašich znalostí.
Ganeriová, Anita. Mrazivé póly. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2006. 127 stran.
Závody k pólu – Scott a Amundsen. Arktida a Antarktida. Zasněžené póly. Počasí na pólech. Polární záře. Glaciologie zkoumá ledovce. Živočichové a rostliny na pólech. Eskymáci. Polárníci. Tání ledovců.
Ganeriová, Anita. Rozlámaná pobřeží. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2007. 128 stran.
Nebezpečí plavby podél pobřeží. Historie potopené lodi Atocha. Na Zemi je 440 000 km pokrouceného pobřeží (tj. 13 x kolem rovníku). Typy pobřeží. Mangrovy, delty, fjordy, korálové útesy, bariérové ostrovy, zátoky a zálivy. Proměňování pobřeží. Vlny. Příliv a odliv. Eroze. Pláže. Život na pobřeží. Extrémní pobřežní sporty. Tsunami roku 2004. Objevné plavby podél pobřeží kontinentů. Znečištěná pobřeží. Pobřeží mizející vinou vzestupu hladiny moře.
Ganeriová, Anita. Temná jezera. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2007. 124 stran.
Rozloha největších jezer. Kaspické moře je největší jezero. Ledovcová jezera. Jezera v kráterech sopek. Meandrová jezera. Zlomová jezera. Podzemní jezera. Nejvýše položené splavné jezero Titicaca. Mizející Aralské jezero. Přítoky a odtoky jezer. Život v jezerech. Vraky na dně. Jezero Loch Ness a další jezera s příšerami.
Ganeriová, Anita. Vyhrocené hory. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2006. 128 stran.
Prvovýstup na Mount Everest. Vznik hor a jejich pohyb. Ledovce. Změny počasí na horách. Rostliny a živočichové hor. Yetti. Rýžování zlata. Způsoby cestování po horách. Nebezpečné horolezecké výpravy. Vybavení horolezce. Jak přežít v horách. Omrzliny. Vysokohorská nevolnost. Laviny jako nebezpečí pro obyvatele i návštěvníky hor i jako zbraň v 1. světové válce. Jak přežít v lavině. Hory odpadků na horách.
Ganeriová, Anita. Vyprahlé pouště. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2006. 158 stran.
Zábavně a humorně napsané informace o pouštích, doplněné náčrtky a vtipnými ilustracemi a kvízy k prověření znalostí. Dozvíte se, co je to poušť a jak vzniká, které jsou největší, dočtete se dobrodružné historky o objevování pouští, zjistíte, jak vznikají duny, oázy, co jsou to pohyblivé písky, jak si počínat v písečné bouři, nebo když vás na poušti stihne přívalový déšť. Poznáte, jak pouštní rostliny a živočichové odolávají horku i nočnímu chladu a kde získávají tekutiny, jaký problém přivodí chřestýš a jaký sarančata, jak se žije mezi Křováky na Kalahari či mezi Tuaregy na Sahaře, nebo že se v poušti Gobi našly kosti dinosaurů.
Ganeriová, Anita. Zmužilí objevitelé. Edice Děsivý zeměpis. Egmont 2005. 205 stran.
Historie objevitelských cest stručně a s vtipným nadhledem, doplněno časovou osou zeměpisných objevů. Objevitelé dávnověku (Egypťané, Řekové, Číňané, Marco Polo). Zmáchaní mořeplavci (Kolumbus, Magalhães, Cook). Objevitelé pouští (Inb Battuta, Burckhardt, Stuart, Hedin). Šílení horolezci (Henrietta d´Angeville, Manning, Bingham, Tenzing a Hillary). Promrzlí polárníci (Franklin, Peary, Amundsen, Scott, Shackleton). Dobrodruzi na řekách (Raleigh, La Condamine, Livingstone, Stanley, Kingsleyová). Moderní objevitelé (Heyerdahl, Messner).
Goes, Peter. Řeky. Putování po řekách, jezerech a oceánech. Kniha Zlín 2018. Přeloženo z holandštiny. 75 stran.
Výpravná obrazová publikace, plně ilustrovaná, velký formát. Každá dvoustrana je tvořena kresbou mapy se spoustou detailů a popisků přímo v ilustraci. Hlavní důraz je kladen na řeky, jezera, oceány, moře, zálivy, průlivy a průplavy. Najdeme tu však také informace o životě na pevninách, což z knihy dělá zábavný a výtvarně zajímavý atlas světa. Jednotlivé kapitoly se věnují hlavním světovým veletokům seřazeným v publikaci podle světadílů.
Greenawayová, Theresa. Džungle. Fortuna print 2005. (Velká Británie 1994). 64 stran.
Deštný prales, jeho stavba a jednotlivé typy. Středoamerické a jihoamerické džungle, džungle Afriky, tropická Asie, australské pralesy. Voda, rostliny, živočichové, léčiva, plodiny, přírodní architektura, maskování, triky a pasti, výzkum, džungle v ohrožení.
Barevné fotografie, makrofotografie, mapky, nákresy.
Haraštová, Helena. Za dobrodružstvími světa s cestovatelkou Lily. Albatros 2019. Ilustrace Jakub Cenkl. Nečíslováno.
Kniha pro menší děti přináší zábavné informace z celého světa prostřednictvím holčičky Lily, která cestuje na růžové koloběžce. Každému kontinentu (kromě Antarktidy) je věnovaná dvoustrana zajímavostí a zeměpisných rekordů a rozkládací čtyřstrana s obrázkovou mapou a popisky. V kapse zadní předsádky se ukrývá Příručka pro cestovatele s rady a návody na přežití, pokud se ztratíte v lese, v džungli, na poušti, na ostrově, na moři, v polární oblasti, ve velehorách či ve velkoměstě.
Hensel, Wolfgang a Thiemeyer Hildburg. Severská zvířata. Nakladatelství Blesk, Ostrava 1995. Edice Malá encyklopedie přírody. 64 stran.
Bohatě ilustrovaná kniha o zvířatech žijících v nehostinné tundře, v oblasti věčného sněhu a ledu za Severním polárním kruhem či v Severním ledovém oceánu. Přehledně a zajímavě podané informace o ledních medvědech, tuleních a mrožích, sobech, losech a pižmoních, vlcích a polárních liškách, bobrech, koloniích ptáků, o životu pod ledem i o lidech, kteří tyto drsné části planety považují za svůj domov. Slovníček a rejstřík.
Huber, Hanke. Hory. Nakladatelství Fraus 2005 (Norimberk 2005). 48 stran.
Vznik a stavba hor. Sopky a ledovce. Řídký vzduch. Rostliny a živočichové v horách. Posvátné hory a mýtické postavy hor. Lidé v horách. Sport na horách. Ochrana hor a záchrana lidí na horách.
Barevné fotografie, vysvětlující barevné ilustrace, řezy, mapky.
Jenkins, Martin. Zvířecí olympiáda. Objev šampiony zvířecí říše. Euromedia Group 2020 (Londýn 2020). Ilustrovala Tor Freemanová. 77 stran. Pro děti od 8 let.
Bohatě ilustrovaná kniha o zvířatech je koncipovaná jako sportovní soutěž v různých disciplínách. Má své nominované a pak i vítěze. Cenu pro nejrychlejšího tvora planety obdržel sokol stěhovavý. Nejlepším potápěčem se stal vorvaňovec zobatý. Cenu za nejlepší architekty získali termiti a za nejobratnější používání nástrojů šimpanzi. A další kategorie? Nejdelší jazyk, největší vejce, nejodpornější puch, nejvybíravější jedlík… Nechybí cena za dlouhověkost či cena za udržování čistoty.
Kol. Deštný prales. Život v přírodě. Slovart 1995. (Larousse 1990). 168 stran.
Kniha je rozdělena do hlavních kapitol: Tygr. Gorila. Orangutan. Šimpanz. Jaguár. Papoušci. Zoborožci. Lenochodi. Podrobný popis živočišných druhů, jejich způsobu života včetně prostředí, kde se vyskytují a vztahu k lidem. Množství fotografií s popisky. Mapky výskytu. Rejstřík. Předmluva Josefa Vágnera.
Kol. Pouště. Atlas pro mládež. Editions Atlas 2007. 30 stran.
Pustiny. Bez vody neexistuje život. Pouště a podnebí. Pouštní krajiny. Pouště světa. Sahara. Gobi. Pouště a světadíly. Život v poušti. Rostliny. Zvířecí strategie přežití. Pouště v minulosti. Pouště dnes. Pouště v budoucnosti. Slovníček. Bohatý fotografický materiál.
Kol. Predátoři. Nelítostné šelmy. Jedovatí plazi. Dravé ryby. Fragment 2009. (London 2008). 48 stran.
Život mnoha tvorů je bojem o přežití. Zabij, nebo tě zabijí. Tvorové na vrcholu potravního řetězce. Jejich techniky lovu a zbraně, které mají k dispozici. Velké kočky. Vlci. Piraně. Žraloci. Kosatky. Krokodýli. Jedovatí obojživelníci. Hadi. Jedovatí obyvatelé moří. Pavouci a štíři. Draví ptáci. Přenašeči nemocí. Vyhynulí lovci. Kniha je plná fascinujících barevných záběrů zvířat. Slovníček. Rejstřík.
Kol. Savany. Slovart, Praha 1995. (Larousse, Paris 1990). 167 stran.
Detailní představení osmi typických obyvatel africké savany. Slon. Lev. Nosorožec. Pštros. Žirafa. Šakal. Gazela. Hyena. Seznámíme se s jejich přirozeným prostředím, způsobem života, sháněním potravy, výchovou mláďat, ale i neustálým soupeřením a vyrovnáváním se proměnlivým přírodním podmínkám. Barevné fotografie s popisky, náčrtky, mapky. Rejstřík.
Kol. Tundra a polární oblasti. Slovart, Praha 1997. (Larousse, Paris 1991). 167 stran.
Detailní představení osmi typických obyvatel oblastí za polárními kruhy. Tuleň grónský. Medvěd lední. Sob. Tučňák císařský. Pižmoň. Potáplice. Mrož. Labuť zpěvná. Seznámíme se s jejich přirozeným prostředím, způsobem života, sháněním potravy, výchovou mláďat a možnostmi, jak se vyrovnávají s krutou arktickou zimou. Barevné fotografie s popisky, náčrtky, mapky. Rejstřík.
Kol. Zázračná příroda. Řeky a jezera. Fragment, Praha 2016. 64 stran.
Interaktivní encyklopedie s aplikací ke stažení do mobilu. Množství barevných ilustrací konkrétních živočichů i velkoplošná panoramata zobrazující souhrnný pohled na jednotlivá vodní prostředí. Kapitoly: Sladkovodní ekosystémy. Řeky. Záplavová území a mokřady. Rozmanitý svět jezer. Amazonie. Řeka Murray. Záplavové území Dunaje. Everglades. Obojživelné lesy. Jezero Tanganjika. Jezero Bajkal. Slovníček + Rejstřík.
Kol. Život v oceánech. Edice Encyklopedie školáka. Slovart 2000. (USA 1999.)
Obrazová publikace pro zvídavé děti. Přehledně strukturované informace, vzadu rejstřík. Barevné fotografie, nákresy, schémata, průřezy.
Lange, Harald. Pouště. Nakladatelství Fraus 2006 (Norimberk 2004). 48 stran.
Co je poušť a její formy. Pouště na Zemi. Pouštní rostliny a živočichové. Voda na poušti. Lidé v pouštích. Cesta pouští. Budoucnost pouští.
Barevné fotografie, vysvětlující barevné ilustrace.
Le Du, Valérie. Moře. Fantastický svět. Rdice Objevujeme svět. Matys, Bratislava 2004. 125 stran.
Bohatě ilustrovaná kniha pro děti obsahuje pestré informace ze života v moři a u moře. Řazeno do jedno- až dvoustránkových kapitol, které jsou ještě přehledně strukturované. Rejstřík.
Macquittyová, Miranda. Pouště. Fortuna Print 2004 (Londýn 1994). 64 stran.
Výpravná kniha o pouštích. Mapa pouští. Jak vznikají pouště. Písek a skály. Jak vznikají duny. Voda v poušti. Rozkvetlá poušť. Zvířata a rostliny na poušti (kaktusy, hmyz, plazi, ptáci a savci). Velbloudi. Lidé žijící na poušti, jejich obživa, způsob života, oblékání, šperky. Rejstřík, přehledný text. Barevné fotografie, mapky, náčrtky, vše s popisky a vysvětlivkami.
Malam, John. Nejvyšší. Nejdelší. Nejhlubší. Přehled nejzajímavějších přírodních divů světa. Knižní klub 1998 (orig.1993). 39 rozkládacích dvoustran. Ilustrace Gary Hincks.
Planeta Země. Nejvyšší hory. Nejdelší ledovec. Nejhlubší jezero. Největší poušť. Nejdelší řeky. Nejdelší korálový útes. Sopky. Jeskyně. Nejhlubší oceán. Největší vodopády. Rekordy počasí. Kniha obsahuje spoustu barevných ilustrací, průřezů a náčrtků doplněných přehlednými textovými bloky. Slovníček a rejstřík.
Martin, Michael. Podstata pouště. Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa. Nakladatelství KAZDA, Brno 2020. (Mnichov 2019) 267 stran. Černobílé fotografie v textu, uprostřed barevná fotografická příloha.
Kniha německého dobrodruha, fotografa a vystudovaného geografa je čtivým poučením o pouštích světa, jejichž poznávání autor zasvětil několik desetiletí života. Pokud započítáme i ledové pouště polárních oblastí, zabírají pouště téměř 50% zemské pevniny a autor je systematicky představuje v jejich rozmanitosti a bohatosti. Slovníček pojmů a spousta odkazů k dalšímu bádání.
McMillanová, Beverly a Musick, John A. Oceány na vlastní oči. Slovart, Praha 2008. 64 stran.
Výpravně ilustrovaná kniha doplněná fotografiemi. Představuje oceány od jejich vzniku, přináší informace o oceánském dně na mělčinách i v hlubinách, ale i ústí řek představuje život v oceánech v souvislosti s podnebím a ukazuje způsoby průzkumu oceánů, jejich dary i skrytá nebezpečí. V závěru knihy je slovníček pojmů a rejstřík.
Parry, James. Safari od rovníku k pólu. Reader´s Digest Výběr. 2009. (London 2007) 257 stran.
Obsáhlá kniha plná velkoformátových barevných fotografií nás zavede do padesáti nejrůznějších biotopů všech světadílů. Nahlédneme do národních parků a rezervací a vydáme se po stopách mnoha divokých tvorů. Rejstřík, mapa míst.
Pfleger, Václav. Korálový útes. Academia, Praha 1989. 157 stran.
Odborná publikace přináší podrobné informace o korálech a obyvatelích korálových útesů různých typů. Vznik, rozšíření a význam korálových útesů, klasifikace živočichů. Západoatlantské útesy, Rudé moře, Australský bariérový útes. Nebezpeční a jedovatí živočichové. Kresby Alena Čepická, barevná fotografická příloha. Český i latinský rejstřík.
Pfleger, Václav. Svět pod mořskou hladinou. Artia/Granit, Praha 1993. 64 stran.
Drobná knížka, kterou si můžete přibalit na cestu k moři. Kapitoly: Za pískovými dunami (Baltské moře). V říši ústřic a humrů (Severní moře a atlantské pobřeží Evropy). Moře, které spojuje Evropu s Afrikou (Středozemní moře). Kde nešlápneme na ježovku (Černé moře). Fantastický svět korálových útesů (Rudé moře). Rejstřík. Realistické ilustrace Libuše a Jaromíra Knotkových.
Sekaninová, Štěpánka. Atlas řek pro děti. B4U Publishing 2021. 28 stran, z toho 6 rozkládacích dvoustran. Ilustroval Tomáš Tůma.
Stránky knih se dají rozložit jako velkoformátové mapy a obsahují zajímavosti o vodstvu jednotlivých světadílů – informace o nejdelších řekách, typech ústí do moře, vodních stavbách, plovoucích tržištích, vodopádech a vodní dopravě. Bloky představují oblasti: Evropa – vodstvo, Austrálie a Nový Zéland, Asie, Řeky Afriky, Jižní Amerika, Severní a Střední Amerika.
Sekaninová, Štěpánka. Nejpodivuhodnější rostliny světa. Albatros 2021. 64 stran. Ilustrovala Zuzana Dreadka Krutá.
Přehled zajímavostí o 41 neobvyklých rostlinách. Některé páchnou, jiné jsou masožravé, jedovaté, další vypadají jako kameny, jindy zas jejich květy připomínají ptáky, hmyz, či dokonce nejrůznější postavičky jako z pohádek. Najdete tu kapitoly věnované podivným stromům, ale i houbám a hrůzostrašně vypadajícím rostlinám, jejichž vzhled by se hodil do kdejakého hororu.
Sekaninová, Štěpánka. Nejpodivuhodnější zvířata světa. Albatros 2020. 64 stran. Ilustrovala Zuzana Dreadka Krutá.
Přehled zajímavostí o 41 neobvyklých zvířatech. Najdete tu zvířata, která hrají všemi barvami, nebo dokonce barvu mění. Zvířata, která se na světě vyskytují už od pravěku. Zvířata, která vypadají jako někdo jiný. Zvířata, která mají neobvyklé stravovací návyky. Zvířata, kterým na těle vyrostlo něco divného. Svítící zvířata. Zvířata se zvláštním způsobem sebeobrany.
Sekaninová, Štěpánka. Velká kniha podzemí. B4U Publishing 2017. 28 stran, z toho 5 rozkládacích. Ilustrovala Marta Daeuble.
Tajemné podzemí – legendy, skřítci, permoníci, dračí sluje, peklo. Geologie – druhy hornin, jeskyně, sopky. Poklady v podzemí – doly, nerosty, drahokamy, zlato a stříbro, uhlí, ropa, plyn. Podzemí životodárné – půda, rostliny, nory a doupata. Život v podzemí – metro, podzemní garáže, tunely, kolektory. Archeologie – památky ukryté pod zemí. Sklepy, únikové chodby, bunkry, kryty. Lidé pracující v podzemí – geolog, speleolog, horník, hledač pokladů.
Sekaninová, Štěpánka. Velká kniha sněhu a ledu. Nakladatelství B4U Publishing (AlabatrosMedia) 2017. 28 stran. Ilustrovala Niké Papadopulosová.
Naučná obrázková kniha je tvořená mnoha drobnými minikapitolkami na téma sníh, led, sněžné pohádkové bytosti, příroda pod sněhem, zimní sporty, oblasti věčného sněhu a ledu, sníh jako stavební materiál, druhy sněhu atd. V knize najdete 5 velkých rozkládacích archů s ilustracemi plnými detailů k prohlížení i poznávání ledového či zasněženého světa.
Stewartová, Alexandra. Everest. Pozoruhodný příběh Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye. Albatros 2020. (Bloomsbury Publishing 2019). 64 stran. Ilustrace Joe Todd-Stanton.
Obrazová kniha o prvních horolezcích, kteří se 29. 5. 1953 v 11: 30 dostali na vrchol nejvyšší hory světa. Edmundovo dětství, první výstupy na vrcholy Nového Zélandu, práce včelaře, válka, expedice do Himálaje. Dětství honáka jaků Tenzinga v Tibetu, práce nosiče v Himálajích. Jak to vypadá na Everestu. Historie dobývání nejvyšší hory. Cesta ledopádem Khumbu. Popis cesty na vrchol. Jak přežít na Everestu. Hillariho přechod Antarktidy, cesta na severní pól.
Stürmerová, Karoline. Arktida a Antarktida. Život ve věčném ledu. Knižní klub 2007. 304 stran.
Srozumitelné shrnutí nejdůležitějších informací ze světa sněhu a ledu polárních oblastí. Historie objevů – první lidé na pólech. Život za polárními kruhy. Přírodní podmínky, klima, druhy ledu, kry. Flora a fauna na souši i v moři. Autentická vyprávění účastníků expedic a vědců pobývajících na antarktické výzkumné stanici. Černobílé i barevné fotografie, barevné náčrtky. Podrobný rejstřík, praktické rady pro badatele.
Tite, Jack. Obří obleva. Seznamte se s ohromnými zvířaty doby ledové. Albatros 2019. (Londýn 2018). 61 stran. Pro čtenáře od 9 let.
Před třemi miliony let část světa pokryl ledový příkrov. Co všechno se pod ledem ukrývalo a někde stále ještě ukrývá? Prozkoumejte stránky obrázkové knihy. Obří obleva vás zavede na nejrůznější místa světa, ale pozor – do dob dávno minulých. O setkání s mamuty a jeskynními tvory tak rozhodně nebude nouze. Kniha je bohatě ilustrovaná, názorné obrázky, mapky. Některé stránky jsou rozkládací na velký formát. Slovníček pojmů.
Thuras, Dylan a Mosco, Rosemary. Atlas Obscura pro děti. Největší světová dobrodružství. CPress, Brno 2019. 110 stran. Ilustrace Joy Ang.
Výpravná kniha s celostránkovými realistickými ilustracemi. Láká vás k navštívení 100 neuvěřitelných míst ve 47 zemích světa. Pokud máte chuť je poznat, zahloubejte se do čtení. A pokud máte dobrodružného ducha, začněte plánovat své budoucí cesty. Kniha vám poradí, co si vtít s sebou. A každá lokalita je označená přesnými souřadnicemi. Pečlivě se na cesty připravte. Dostanete se na poušť i na dno moře, do vzduchu i do nitra sopek, spatříte neobvyklé stavby, zvláštní řeky, podivuhodná zvířata a rostliny i děsivé mumie. A ještě mnohem víc. Svět je úžasné místo plné překvapení.
Wilsdonová, Christina. Dobrodružství v deštném pralese. Reader´s Digest Výběr, Praha 2011.
Naučná kniha pro děti je doplněna interaktivní hrou využívající informací z textu. Kapitoly se týkají života v deštném pralese, ukazují např. nejrůznější tropické rostliny v jednotlivých pralesních patrech, svět hmyzu, žab a pralesních plazů, ptáků, savců, opic a lidoopů, ale i lidí, kteří v deštných pralesech žijí. Najdete tu slovníček, pravidla hry a správná řešení úkolů a kvízových otázek. Sada obsahuje hrací desku, karty s kvízovými otázkami, herní figury a žetony se stromy.