MEDVĚDI – populárně naučná literatura
ŽRALOCI – populárně naučná literatura
Altmann, Horst. Jedovaté rostliny. Jedovatí živočichové. Knižní klub 2012. 159 stran.
Publikace představuje jedovaté plané rostliny a jejich zahradní formy, jedovaté pokojové rostliny a jedovaté živočichy (pavoukovce, hmyz, obojživelníky a plazy). U každého hesla je uveden stručný popis, oblast výskytu, druh jedu, účinek jedu, příznaky otravy a terapii v případě zasažení člověka. Barevné fotografie, rejstřík, fotografické porovnání jedlých a jedovatých plodů, které se mohou zaměnit.
Beiser, Rudi. Jedlé rostliny v přírodě. Knižní klub 2014. 176 stran.
Příručka více než 140 planě rostoucích rostlin, jejichž části je možné konzumovat. Barevné obdélníčky na stránkách usnadňují orientaci v knize rozdělené do čtyř základních biotopů (les, louka, voda, pole a role), přičemž každý biotop je ještě rozdělen podle roční doby, v níž je rostlina vhodná ke sběru. Ke každé rostlině je barevná fotografie, popis rostliny a její hlavní znaky, výskyt a možnosti jejího využití jako součást potravy.
Bem, Barry Davies. Přežití. Techniky a tréninky pro přežití v přírodě. Svojtka&Co.
Základy jednání v mimořádných situacích vycházejí ze zkušeností jednotky britské SAS (Special Air Service). Témata jsou řazena podle důležitosti. Názorné fotografie a kresby. Formát do kapsy.
Butterfieldová, Moira. Přežití v divočině. Příručka pro zálesáky a zálesačky. Mladá fronta 2016.
Knížka do batohu v praktickém penálku na zip obsahuje stručné rady pro spoustu nouzových situací v terénu. Barevné názorné ilustrace na kvalitním papíře, který se hned tak nerozmáčí.
Grylls, Bear. Příručka pro začínající dobrodruhy. Mapy a orientace, táboření, uzly, nebezpečí a stavy nouze. Euromedia 2017. 192 stran.
Jak se neztratit, jak přežít v divočině a jak vyváznout z nebezpečí. Přehledně, stručně, s názornými nákresy. Formát vhodný na cesty.
Grylls, Bear. Příručka pro začínající dobrodruhy. Nebezpečná zvířata, stopování, nebezpečné rostliny, signalizace. Euromedia 2020. 192 stran.
Tipy a rady pro přežití v divočině. Přehledně, stručně, s názornými nákresy. Formát vhodný i na cesty.
Grylls, Bear. Velký sešit pro malé dobrodruhy. Zajímavé aktivity a fascinující informace. Pikola. Euromedia Group 2021. (Velká Británie 2017). 136 stran textu. 8 stran samolepek.
Velký tlustý sešit plný fascinujících informací o přírodě a rad, jak ji poznat, chránit a překonat její nástrahy. Známý dobrodruh Bear Grylls vás seznámí s mnoha nebezpečnými tvory, se základy táboření a přežití v divočině včetně polárních oblastí. V sešitě jsou barevné fotografie, ilustrace, ale hlavně sousta kvízů, rébusů, doplňovaček, zapeklitých úkolů a obrázků k dokreslení i vybarvení. Vezměte si tužku a pastelky, 240 samolepek, které najdete na konci knihy, a můžete se vydat za dobrodružstvím!
Hattingh, Garth. Jak přežít v přírodě. Nakladatelství Svojtka&Co. 2003.
Luxusní velkoformátová příručka na kvalitním křídovém papíře. Spousta fotografií. Slovníček pojmů, rejstřík. Zásady pro přežití, základní vybavení, priority, pohyb v terénu, základní zdravotní znalosti, komunikace, extrémní situace.
Chinery, Michael. Jedovatá zvířata. Jak využívají živočichové jedu v boji o přežití. Orbis Pictus 1993. (Velká Británie 1992). 108 stran.
Jed jako prostředek obrany. Varovné zbarvení. Neškodní napodobovači. Hadi. Pavouci. Štíři. Včely, čmeláci a vosy. Mravenci. Stonožky a mnohonožky. Perutíni, čtverzubci a ježíci. Trnuchy. Ropuchy, blatnice a mloci. Pralesničky. Medúzy, sasanky, hvězdice a ježovky. Měchýřovka portugalská. Homolice. Chobotnice. Skunk. Rejsci, štětinatci a ptakopysk. Detailní fotografie. Přehledně podaná fakta. Rejstřík.
Johnson, Clive. Jak přežít v přírodě. 150 návodů na řešení náročných životních situací. Nakladatelství Svojtka&Co. 2002.
Podrobná kniha kapesního formátu, s názornými ilustracemi, grafy, fotografiemi a rejstříkem. Přináší rady pro nejrůznější situace v mnoha odlišných prostředích (moře, hory, džungle, poušť) i během přírodních katastrof. Obsahuje podrobné rady při první pomoci. Stručně mapuje bezpečnostní situaci v některých vybraných zemích.
Kol. Dobrodružství v přírodě. Kniha pro zvídavé průzkumníky. Edika, Brno 2017. (Verona 2014) 320 stran.
Příručka průzkumníka pro holky a kluky, kteří mají rádi dobrodružství. Rádce při cestách do přírody, atlas více než 1500 rostlin a živočichů, rady při táboření, jak si poradit v nepředvídaných situacích, tipy na hry s kamarády doma i v přírodě, návody na rukodělné výrobky. Podrobný obsah. Bohatě ilustrováno.
Malý táborník. Jak přežít v přírodě. Veselý průvodce přírodou pro děti. CPress 2016. (Paris 2006) 208 stran.
Kniha je členěna do tří velkých kapitol –Táboření, Pozorování přírody, Porozumění přírodním jevům, které jsou dále členěné na krátká a bohatě ilustrovaná hesla, která podporují názornost a zpřehledňují text. V závěru je místo na záznamy vlastních pozorování a podrobný rejstřík.
Kol. Nejnebezpečnější zvířata světa. Edika, Brno 2014. 112 stran.
Ve výběru najdete přehledné informace o 26 nejnebezpečnějších tvorech světa. (Panter, kobra, varan, chobotnice, černá vdova, čtverzubec, slon, šípová žába, hroznýš, hroch, komár Anopheles, měchýřovka portugalská, mořský had, grizzly, žralok, ropucha, ježovka, tygr, odranec, nosorožec, mamba, korovec, lední medvěd, trnucha, krokodýl, perutýn.) Popis tvora, míra nebezpečnosti, první pomoc při napadení. V závěru kvíz a slovníček pojmů.
Kol. Zápisník malého zálesáka. Fragment 2017.
Uzly, stopy, šifry a další nezbytnosti. Útlá kapesní knížka určená spíš pro děti. Barevné ilustrace, názorné nákresy.
Kůrka, A. – Pfleger, V. Jedovatí živočichové. Academia, Praha 1984. 168 stran.
Populárně vědecká kniha systematicky a podrobně představuje množství jedovatých živočichů od prvoků až po savce. Autoři se zaměřili hlavně na druhy ohrožující člověka, ale upozorňují i na tvory nebezpečné jiným biologickým druhům. Najdeme tu hlavně hmyz, pavouky, štíry, obojživelníky a hady, ale i celou řadu mořských jedovatých živočichů. Součástí textu jsou příznaky otrav a jejich léčba. Autorkou realistických ilustrací je akademická malířka Alena Čepická.
Ludwig, Mario – Gebhardt, Harald. 55 nejnebezpečnějších zvířat naší planety. Fortuna Libri, Praha 2007. 128 stran.
Nejnebezpečnější zvířata jsou v knize přehledně rozdělena do kategorií: savci (např. lev, tygr, hroch, slon, nosorožec či medvěd), plazi (např. krokodýl, mamba, chřestýš, kobra, krajta), obojživelníci (pralesničky), ryby (např. odranec, perutýn, čtyřzubec, barakuda, trnucha, žralok), hmyz (např. blecha morová, komár, moucha tse-tse, vosa, včela, ohnivý mravenec) a ostatní bezobratlí (klíště, černá vdova, štír, krakatice, chobotnice, homolice, čtyřhranka, měchýřovka portugalská). Barevné fotografie
McManners, Hugh. Jak přežít v přírodě. Průvodce pro překonání extrémních podmínek v přírodě. Ottovo nakladatelství, 2004, 192 s.
Výstroj a vybavení na cesty do extrémních podmínek. Táboření, rozdělávání ohně, potrava, přístřešky. Orientace v přírodě, nouzové signály.
McNab, Chris. 101 tipů, jak přežít v přírodě. Svojtka&Co. 2016.
Příprava na cestu, táboření, zdroje vody, oheň, rybolov, vaření v přírodě, navigace, zdraví a záchrana. Přesně popsané instrukce doplněné krátkými příběhy ze života.
McNab, Chris. Vojenská příručka přežití. Příručka přežití SAS a speciálních jednotek. Naše vojsko 2011.
Zálesácké dovednosti, pobyt v extrémním podnebí i terénu. Podrobné popisy, černobílé ilustrace, kapesní formát.
Nehberg, Rüdiger. Lexikon přežití. Motto 2004.
Abecedně řazené rady pro světoběžníky směřující do džungle, na poušť, za sněhem či k vodě. 1 500 hesel, 500 názorných kreseb. Jednotlivá hesla jsou díky abecednímu řazení rychle vyhledatelná a ve vypjaté situaci umožňují okamžitou reakci.
Pavlíček, Jaroslav. Člověk v drsné přírodě. Průvodce přežitím. Práh 2002.
Pečlivá příprava na cestu, obsah batohu, bezpečnost na cestě, signalizace v nouzi, první pomoc, bivak, základy navigace, zajištění tepla, vody, jídla, vzájemná pomoc při pokusu o zvládnutí krizové situace.
Pecháček, Pavel. Protřelí predátoři. Edika, Brno 2022. 112 stran.
Sbírka 26 nejobávanějších lovců zvířecí říše. (Paúhoř, pes hyenovitý, bolasoví pavouci, korovec, ďábel medvědovitý, sasanka, levhart, stonoha, velkotlamec, rosomák, krakatice, kudlanka, kosatka, anakonda, zákeřnice, velemlok, čtyřhranka, harpyje, kajmanka, tuleň, sklípkan, medojed, taipan, žralok, nájezdní mravenci, vlk.) Stručné texty, množství barevných fotografií.
Plant, John. Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě. Výroba nástrojů, přístřeší a dalších pomůcek v divoké přírodě. Grada 2023. (angl. 2019). 192 stran.
Příručku tvoří 50 projektů s podrobnými návody na výrobu předmětů nutných k přežití v přírodě. Témata: nástroje, teplo, lov, oděvy a textil, chýše, primitivní vypalovací a tavicí pece. Doplněno instruktážními fotografiemi a ilustracemi. Užitečné rady a tipy.
Seton, E.T. Kniha lesní moudrosti. Olympia 1991 (New York 1929).
Poselství Černého vlka, jak si autor říkal, obsahuje moudrost a zkušenosti muže, který se léta toulal hlubokými kanadskými lesy, učil se znát přírodu a žít v ní v harmonickém souladu. Jeho deník se stal základní příručkou skautských, zálesáckých a tábornických hnutí. Kniha obsahuje nespočet cenných rad, návodů, her, příhod i zajímavostí. S černobílými náčrtky a podrobným obsahem.
Vosátkovi, Mirko a Michal. Táborníkův rok v přírodě. Mladá fronta 1968.
Praktická příručka pro zálesáky je zaměřená na českou přírodu. Najdete v ní základní informace s náčrtky, díky kterým budete schopni určit druhy rostlin i živočichů, orientovat se v krajině a citlivě využívat přírodní zdroje při pobytu mimo civilizaci. (Ochrana přírody, maskování, myslivecká mluva, stopování, hlasy zvěře, vábničky, druhy paroží, trus, kroužkování ptáků, budky a krmítka, mapování, tábornické vaření, výrobky z březové kůry, ze slámy a orobince.)
Weinhold, Angela. Nebezpečná zvířata. Albatros, Praha 2019. (Ravensburg 2010.) 16 stran. Kniha v kroužkové vazbě s tvrdými listy. Názorné ilustrace. Pohyblivé interaktivní prvky. Pro děti od 4 let.
Proč jsou zvířata nebezpečná? Číhání na kořist a tvorba pastí. Proč jsou některá zvířata jedovatá? Jak se zvířata brání? Způsob obrany zvířat. Co je to maskování. Nebezpečí v moři. Proč musíme i nebezpečná zvířata chránit?
Wilson, Neil. Jak se orientovat a přežít v přírodě. Příručka SAS. Nakladatelství Svojtka&Co. Praha 2002. 192 s.
Příručka opírající se o zkušenosti, které členové zvláštních jednotek (SAS) získali během šedesáti let. Přináší informace o správném vybavení na cesty, navigačních metodách a chování v nouzových situacích.