Adams, Taylor. Na dostřel. V poušti se neschováš… Euromedia Group, Edice Kalibr 2019.
Mladí manželé James a Elle projíždějí autem Mohavskou pouští. Nečekaná porucha auta je zastihne na odlehlé silnici uprostřed pustiny, bez vody a bez možnosti zavolat si pomoc. Aby toho nebylo málo, na mušce je drží neznámý ostřelovač skrytý na asi kilometr vzdáleném kopci. Jeho rány jsou neuvěřitelně přesné a James s Elle se na otevřeném prostranství nemají kam schovat.
Andrewsová, V.C. Půlnoční let. Ikar 2005 (New York 2003). 336 stran.
Pět problémových dívek Phoebe, Robin, Teal, Mindy a Gia se ocitá na ranči uprostřed Mohavské pouště. Ranč slouží jako nápravné zařízení pro nezvladatelné dívky a vede ho vyšinutá doktorka Foremanová, která používá zrůdné metody fyzických i psychických trestů. Jako bachařky využívá bývalé svěřenkyně. Jedinou světlou bytostí je tu starý indián Natani, který dívkám nenápadně pomáhá. Ale utéct z ranče není možné. Poušť je příliš velká a nebezpečná, jak se o tom tři dívky přesvědčí během jednoho trestu, když jsou odvezeny do pustiny a ponechány osudu. Přežijí v poušti? A přežijí návrat na ranč?
Bagley, Desmond. Poslední let. Knižní klub 2002.
Detektivní pátrání po dávno ztraceném malém letadle, které kdysi zmizelo někde na Sahaře. Podaří se majiteli bezpečnostní firmy a bývalému vojenskému zpravodajci rekonstruovat trasu letu, najít v poušti trosky havarovaného letadla a odhalit příčinu záhadného neštěstí? Zdá se, že jeho cesta do africké pouště se některým vlivným finančníkům v Londýně ani trochu nezamlouvá.
Baumann, Bruno. Tulák po pouštích. Mé putování po písečných mořích světa. Jota, Brno 2019.
Autor strhujícím způsobem líčí průběh svých expedic, kdy se s karavanou velbloudů vydal do asijské pouště Taklamakan, v terénních autech na velbloudech i pěšky pronikl Saharou od jezera Čad až do Egypta, nebo dokonce sám jen se zásobou vody na zádech přešel napříč pouští Gobi na území Mongolska. Ačkoliv se putování po pouštích věnuje už přes dvacet let, má dobré vybavení, fyzickou zdatnost i zkušenosti, i jemu jde někdy o život. Přesto se chvil, kdy je uprostřed pouště osamělý a vydaný na pospas výhni i nočnímu chladu, žízni i nečekaným písečným bouřím, nikdy nevzdal.
Bergius, C.C. Havárie. Svoboda, Praha 1974. 165 stran.
Tragický příběh australského pilota Jeffa Barlowa, jeho soka, britského pilota Durbana, a leteckého mechanika a nejvěrnějšího Barlowova přítele Howarda. Barlow už jednou v autralské pustině s letadlem havaroval a přežil. Podaří se však dvěma pilotům zázrak zopakovat při průletu děsivou písečnou smrští? Rozjíždí se záchranná akce na obrovském území „Země bez návratu“, kde se australská poušť ve dne rozpaluje na závratných 60°C a v noci klesá pod nulu. Pomůže medvídek koala, Barlowův živý maskot, přinést štěstí?
Brezina, Thomas. Přízrak černého obra. (Série Klub Tygrů). Fragment 2016. 134 stran. Ilustrace Naomi Fearnová.
Klub Tygrů (Patrik, který je silný jako tygr, Biggi, která je rychlá jako tygr, a Luk, který je lstivý jako tygr) se při návštěvě Dubaje vydává na výlet do pouště. Chtějí si zasurfovat na dunách. Biggi na své čtyřkolce popojede trochu dál a zasáhne ji písečná bouře doprovázená zjevením podivného přízraku. Chlapci si všimnou, že písek nezvykle voní jakýmsi kořením. A v hotelu se trojice dozví o záhadné pouštní pevnosti. Je nejvyšší čas všechno pořádně prozkoumat.
Součástí knihy je přiložená speciální lupa.
Dolejš, Svatopluk. Bílý velbloud. Albatros 1988. 94 stran.
Soubor osmi povídek (Bílý velbloud, Hasana, Boj o čtyřnohého rekordmana, Medové chmýří, Noční dárek, Krvavé moře, Orel z kurdských hor, Království je svrženo) se odehrává na Blízkém východě v různých dobách. Přinášejí pohled na arabskou kulturu a arabský způsob života očima českého autora. V příbězích často hrají důležitou roli zvířata (bílý velbloud Blesk, klisna Hasana, lovecký gepard Maran, sup jménem Medové chmýří, kobra v kufru, žralok v Rudém moři, pes jménem Orel, buvolí samice Fatúma). Titulní povídka o bílém velbloudovi líčí hon na divokého bílého velblouda, který nakonec zůstal volný jako beduíni svobodně kočující pouští.
Grylls, Bear. Dobrodružství v poušti. Euromedia Group 2020 (Londýn 2017). 128 stran. Pro děti od sedmi let.
Sofii se na letním táboře moc líbí, jen kdyby všude nebylo tolik havěti. Má strach z pavouků, a kvůli náletu vosy kamarádům zkazila soutěž. Když jí neznámý kluk do ruky vtiskne malý kompas, začnou se dít věci. Během závodu totiž Sofie spadne z lana, a když se probere, ocitne se na poušti. Naštěstí tu není sama. Ve stínu osamělé palmy na ni čeká muž jménem Bear. Poskytne jí vhodné oblečení, naučí ji, jak si chránit obličej před spálením, jak šetřit s každým douškem pití a jak v poušti najít vodu, jak se pohybovat mezi písečnými dunami, jak se v noci zahřát a čím zahnat hlad. A taky jí ukáže, jak se chovat vůči nebezpečným tvorům, zachovat si zdravý respekt, ale nepodléhat panice a strachu. Když se Sofie ocitá zpátky na táboře, dokáže překonat odpor k tvorům, kterých se dřív štítila a bála.
Hamiltonová, Alwyn. Poušť v plamenech. CooBoo 2017. (London 2016.) 287 stran.
Fantasy příběh ze světa pouští, jimž vládnou sultáni, kteří mezi sebou válčí o moc, ale i bytosti z prastarých bájí ovládající magii. Mladičká Amání je sirotek. Pracuje v obchodě strýce Asída, ale sní o svobodném životě ve vzdáleném městě. Aby si vydělala na cestu, přihlásí se do soutěže pistolníků, kde pozná tajemného cizince Jina, z nějž se později vyklube mladší sultánův syn stíhaný za velezradu. Amání se s ním vydává na putování za svým snem a stává se součástí spiknutí a boje za svobodu. Její podivuhodné pistolnické nadání a schopnost přežít má zřejmě důvod. Je snad Amání potomkem samotných džinů?
Herbert, Frank. Duna. Svoboda, Praha 1988, (originál 1963). 586 stran.
Rozsáhlá epická sága žánru sci-fi se odehrává na fiktivní pouštní planetě Arrakis, zvané Duna. Na planetě, které lidstvo kolonizovalo, je nalezištěm koření, které prodlužuje lidský život a přináší člověku mimořádné psychické schopnosti. Jenže těžba v poušti není nebezpečná jen nedostatkem vody, takže lidé jsou nuceni recyklovat každou kapku vyprodukovanou svým tělem, ale i obřími písečnými červy, kteří dokážou zaútočit i na masivní těžební zařízení. Hlavním hrdinou je patnáctiletý Paul Atreides, který s rodinou přichází na Arrakis z planety Caladan.
Howey, Hugh. Písek. Euromedia Group 2020 (Londýn 2014). 295 stran.
Postapokalyptický svět písku, v němž lidé živoří, pracně kopou studny, aby získali vodu k přežití. Jejich chatrná obydlí jsou znovu a znovu zasypávána pískem a suchá políčka nestačí k obživě. Někteří pracují jako píseční potápěči a z hlubin písku vynášejí předměty dávné civilizace. Každý ponor k vrcholkům zasypaných mrakodrapů je však velmi riskantní a vyžaduje ovládat speciální techniku, kdy potápěč svou myslí uvede písek kolem sebe do tekutého stavu. Čtveřice sourozenců, potápěči Victorie a Palmer, nosič vody Conner a nejmladší Rob, se ve chvíli nebezpečí semkne. A pak z pouště přichází malá vyčerpaná holka a přináší vzkaz…
Ives, John. Strach v hrsti prachu. Odeon 1983. (New York 1978.)
Do žhavé a nehostinné arizonské pouště zaveze příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti. Svlékne je do naha a zanechá je zcela bez prostředků uprostřed kamenité vyprahlé pustiny. Zpovzdálí je však neustále pozoruje dalekohledem. Jakýkoliv pokus o záchranu se zdá být předem zmařený.
Jackson, Gregory. Hlídka pouště. Nakladatelství Oddych 1995.
Americký spisovatel westernových příběhů první poloviny dvacátého století v této knize zavádí čtenáře na hranici Mexika a amerických států Kalifornie a Arizony, kde se rozkládá Sonorská poušť. Příběh z období zlaté horečky je plný napětí, kdy protiváhou honby za bohatstvím je čest a sláva, ochrana mladé dívky, pronásledování zločinců a jejich spravedlivé potrestání.
Johns, William Earl. Worrals v divočině. Nakl. Toužimský & Moravec 2002. 168 stran. Ilustrace Milan Fibiger.
Dvě mladé pilotky Joan Worralson zvaná Worrals a Betty Lovell nazývaná Frecks se krátce po skončení 2. světové války vydávají do jižní Afriky zjistit, co se stalo s jejich přítelem, pilotem Billym. Čeká je řada nebezpečí při pátrání v poušti Kalahari, nouzová přistání, setkání s divokými zvířaty, s nepřátelskými domorodci, se zlatokopy a překupníky diamantů, kteří se neštítí ničeho, i s místní policií. Ale obě dívky za sebou mají vojenský výcvik. Neohroženě jdou za svým cílem a záchranou kamaráda. Worrals je hrdinkou celkem 11 knih.
May, Karel. Pouští a prérií. Albatros 1974. 223 stran. Ilustrace Zdeněk Burian.
Osm povídek se odehrává v 60. a 70. letech 19. století v arabských zemích na Sahaře, v povodí Nilu i Tigridu, na pouštích i prériích USA, ale i ve Španělsku. Hlavní hrdina a zároveň vypravěč je Old Shatterhand, který si v arabských zemích říká Kara ben Nemsí. V příbězích vystupují i další známé postavy, například sluha a ochránce ben Nemsího, hadži Halef Omar, nebo náčelník Apačů Vinnetou, ale i další indiáni, kočovní obyvatelé pouští, dobrodruzi i nejrůznější vyvrhelové.
Povídky: Písek zkázy, Ghazva, Umarova krevní msta, Gitano, Tyčkař, Mluvící kůže, Černé oko, Synové Upsaroků. Doslov Jana Rysky.
Musil, Alois. Syn pouště. Nakladatelství Jiří Chvojka, Havlíčkův Brod 1948. (1. vyd. 1933). 159 stran.
Dobrodružný příběh plný zajímavých detailů ze života divokých beduínských kmenů se odehrává v poušti severovýchodní Arábie. Kmeny žijí v neustálém pohybu. Kočují se stády velbloudů do míst, kde se mohou napást, a navzájem se přepadávají a okrádají o nejlepší zvířata stád. Třináctiletý Sanad se chce zúčastnit přepadení kmene Adžmánů, aby si mohl ukrást velbloudici a stát se právoplatným členem kmene Sindžárů, který vede Názel. Hlavním hrdinou je však mladý Abtán, který podnikl nájezd až k Perskému zálivu, byl raněn, zajat a zamiloval se do náčelníkovy dcery, krásné Mahy. Aby ji však mohl získat, musí použít lsti a dívku unést.
Musil, Alios. V neznámé zemi. F. Kosek, Praha 1948. 176 stran.
Čtyři české děti, náctiletí Vlaďa, Milan a Věrka a pětiletá Liduška se po smrti babičky, která je vychovávala místo zemřelé maminky, vydávají na dalekou cestu za svým otcem. Ten už několik let pracuje jako zahradník u jednoho velmože v Teheránu, hlavním městě Persie (dnešní Írán). Cestou pouští je však auto, jímž cestují, přepadeno a řidič zabit. Naštěstí se dětí ujímá vůdce velbloudí karavany, který je hodlá zavézt do oázy. Jak se dorozumí? Jak zvládnou drsný život beduínů? A setkají se ještě někdy s tatínkem? Napínavý příběh plný detailů ze skutečného života lidí na poušti. Drobnou nevýhodou může být přece jen už trochu zastaralá čeština.
Sienkiewicz, Henryk. Pouští a pralesem. Albatros 1988. (Polský originál v roce 1912.) 314 stran. Ilustrace K. Toman.
Dvě děti, čtrnáctiletý Staš z Polska a osmiletá anglická holčička Nela, jejichž otcové pracují v Egyptě u společnosti provozující Suezský průplav, jsou uneseny protibritskými vzbouřenci. Čeká je strastiplná cesta pouští na velbloudech a následné putování bažinatými pralesy střední Afriky. Děj se odehrává v roce 1885. Příběh byl dvakrát zfilmovaný.
Válková, Veronika. Arábie. Mezi beduíny. Bambook, Grada 2020. 160 stran. Ilustrace Petr Kopl.
Dvanáctiletá Bára má na půdě Kouzelný atlas. Když prstem sáhne na některou ze starých map, hned se v tom místě ocitne, a navíc v úplně jiné době. Tentokrát Atlas Báru přenesl do roku 1900. Ocitá se sama na poušti na Arabském poloostrově. Zachrání ji beduíni na velbloudech, později nalézá útočiště v pouštní zřícenině Kusejr Amra, kde se setkává s mužem jménem Músa šajch Číkí. Músa vypadá jako beduín, do pouště přijel fotografovat a mluví česky. Bára s ním podnikne nebezpečnou cestu pouští do Damašku. To už ví, že Músa šajch Číkí je ve skutečnosti doktor Alois Musil z Čech, uznávaný arabista. Kromě vědeckých děl psal i pro děti. Například V neznámé zemi.